KMA Sports Logo 2

(KMAland) -- It's back to regular season basketball Friday evening on KMA Radio while Missouri and Nebraska begin district wrestling.

On KMA tonight, hear Glenwood/Denison-Schleswig on AM 960 and Lewis Central/Abraham Lincoln on FM 99.1. View the full schedule for Friday below.

HIGH SCHOOL BASKETBALL SCHEDULE - Tournament Trail

Class 1A Region 6 -- First Round 

Twin Cedars at Lynnville-Sully

HIGH SCHOOL BASKETBALL SCHEDULE - Regular Season

Hawkeye Ten Conference

Denison-Schleswig at Glenwood (G/B) On KMA 960, 6:00 PM

Atlantic at St. Albert (B)

Crseton at Harlan (B)

Missouri River Conference

Thomas Jefferson at Sergeant Bluff-Luton (G/B)

Bluegrass Conference

Mormon Trail at Diagonal (B)

Non-Conference (Iowa)

Lewis Central at Abraham Lincoln (G/B) On KMA-FM 99.1, 5:30 PM  

Grand View Christian at Kuemper Catholic (B)

Logan-Magnolia at Boyer Valley (B)

Stanton at Bedford (B)

Nodaway Valley at CAM (B)

Lenox at East Union (B)

Wayne at Melcher-Dallas (B)

Martensdale-St. Marys at Murray (B)

Woodward Academy at Exira/Elk Horn-Kimballton (B)

Le Mars at Vermillion (G/B)

Twin Cedars at Sigourney (B)

Eddyville-Blakesburg-Fremont at Ankeny Christian Academy (B)

275 Conference

North Nodaway at East Atchison (G/B)

Rock Port at West Nodaway (G/B)

Mound City at Union Star (G/B)

South Holt at Northeast Nodaway (G/B)

Nodaway-Holt at Platte Valley (G/B)

Stewartsville at DeKalb (G/B)

Midland Empire Conference

Maryville at Benton (B)

Savannah at Chillicothe (G/B)

St. Pius X at Cameron (B)

Bishop LeBlond at Lafayette (B)

Non-Conference (Missouri)

St. Pius X at Ewing Marion Kauffman (G)

Nebraska Capitol Conference

Platteview at Douglas County West (G/B)

Raymond Central at Fort Calhoun (G/B)

Pioneer Conference

Tri County at Sterling (G/B)

Friend at Diller-Odell (G/B)

Humboldt-TRS at Johnson-Brock (G/B)

Metro Conference

Omaha Northwest at Omaha Central (G/B)

Papillion-LaVista South at Bellevue East (G/B)

Millard North at Bellevue West (G/B)

Omaha Bryan at Omaha Burke (G/B)

Elkhorn South at Omaha Benson (G/B)

Omaha North at Omaha South (G/B)

Millard West at Papillion-LaVista (G/B)

Millard South at Westside (G/B)

Non-Conference (Nebraska)

Nebraska City at Ashland-Greenwood (G/B)

Conestoga at Syracuse (G/B)

Centennial at Louisville (G/B)

Cornerstone Christian at Weeping Water (B)

Lourdes Central Catholic at Boys Town (G/B)

Hastings at Waverly (G/B)

Skutt Catholic at Norris (G/B)

Arlington at Wayne (G/B)

Mead at Omaha Christian Academy (G/B)

Southern at Thayer Central (G/B)

Lincoln Northeast at Creighton Prep (B)

HIGH SCHOOL WRESTLING SCHEDULE

Missouri Class 1 District 4 at Mid-Buchanan

Missouri Class 2 District 4 at Excelsior Springs

Nebraska Class B District 1 at Bennington

Nebraska Class B District 2 at Blair

Nebraska Class B District 3 at Pierce

Nebraska Class C District 1 at Malcolm

Nebraska Class C District 2 at St. Paul

Nebraska Class D District 2 at Central Valley

Nebraska Class D District 3 at Southern Valley

HIGH SCHOOL BOWLING SCHEDULE

Hawkeye Ten Conference Meet at Thunderbowl, Council Bluffs