HIGH SCHOOL GIRLS BASKETBALL SCOREBOARD

Hawkeye Ten Conference  

Red Oak 64 Shenandoah 30

Atlantic 69 Clarinda 34

Glenwood 81 Harlan 45

Corner Conference

Fremont-Mills 57 Essex 29

Sidney 44 Stanton 42

Western Iowa Conference

Audubon 77 Missouri Valley 35 

Logan-Magnolia 57 Tri-Center 24

AHSTW 88 Riverside 14

Underwood 54 IKM-Manning 45

Pride of Iowa Conference

Lenox 63 Bedford 41

Mount Ayr 64 Southwest Valley 37

Central Decatur 70 East Union 28

Martensdale-St. Marys 50 Wayne 35

Rolling Valley Conference

Paton-Churdan 41 Ar-We-Va 38

CAM, Anita 64 Boyer Valley 59

Exira/EHK 60 Glidden-Ralston 31

Woodbine 71 West Harrison 54

Missouri River Conference

Abraham Lincoln 49 Sioux City East 47

Thomas Jefferson 45 Sioux City North 21

Sioux City West 50 Le Mars 42

Bluegrass Conference

Mormon Trail 50 Ankeny Christian 21

Moulton-Udell 46 Moravia 44

Murray 43 Melcher-Dallas 34

Lamoni at Orient-Macksburg 

Diagonal 41 Twin Cedars 34

Non-Conference/Other (Iowa)

Creston 44 Treynor 39

Newell-Fonda 85 Kuemper Catholic 29

Heartland Christian 54 Boys Town 48

Fairfax Invitational  

North Nodaway 39 St. Joseph Christian 20

Rock Port 24 Nodaway-Holt 20

Stanberry Invitational  

Worth County 52 Lafayette JV 23

Albany 48 North Andrew 40

Osborn Invitational

Semifinal: Osborn 64 Polo 53

Semifinal: DeKalb 39 Orrick 31

Consolation: Stewartsville 52 Union Star 33

Consolation: Pattonsburg 64 Winston 48

Bill Burns Classic at Lathrop

Plattsburg 57 University Academy 31

Savannah vs. Lathrop

South Harrison Tournament

Princeton 74 East Harrison 25

Tri-County 78 South Harrison 55

Eastern Midlands Conference 

Elkhorn Plattsmouth 34

Nebraska Capitol Conference

Platteview 47 Ashland-Greenwood 36

East Central Nebraska Conference

Weeping Water 65 Mead 24

Metro Conference

Westside 45 Gretna 39

Millard North 64 Omaha Marian 37

Omaha Burke at Omaha Northwest 

Non-Conference/Other (Missouri & Nebraska)

East Buchanan 48 Maryville 45

St. Pius X 51 Smithville 38

Bennington 69 Omaha Duchesne 43

Nebraska City 52 Conestoga 50

Beatrice 61 Waverly 25

North Bend Central 50 Arlington 20

Douglas County West 32 Yutan 29

Louisville 46 Fort Calhoun 38

David City 56 Raymond Central 30

Milford 39 Syracuse 34

Wahoo 46 Omaha Mercy 35

Lourdes Central Catholic 31 Auburn 22

Elmwood-Murdock 32 Lincoln Lutheran 28

Malcolm 38 Fillmore Central 33

Dorchester 44 Friend 26

HIGH SCHOOL BOYS BASKETBALL SCOREBOARD 

Hawkeye Ten Conference  

Shenandoah 59 Red Oak 45

Atlantic 56 Clarinda 51

Glenwood 74 Harlan 67

Corner Conference

Fremont-Mills 67 Essex 33

Stanton 60 Sidney 51

East Mills 74 Clarinda Academy 37

Western Iowa Conference

Audubon 45 Missouri Valley 29

Tri-Center 49 Logan-Magnolia 42 

AHSTW 73 Riverside 39

IKM-Manning 63 Underwood 58

Pride of Iowa Conference

Bedford 79 Lenox 33

Mount Ayr 67 Southwest Valley 31

Central Decatur 64 East Union 30

Martensdale-St. Marys at Wayne 

Rolling Valley Conference

Ar-We-Va 49 Paton-Churdan 37

Boyer Valley 60 CAM, Anita 59

Exira/EHK 49 Glidden-Ralston 43

West Harrison 56 Woodbine 45

Missouri River Conference

Abraham Lincoln 59 Sioux City East 51

Thomas Jefferson 45 Sioux City North 40

Le Mars 63 Sioux City West 60

Sergeant Bluff-Luton 58 Bishop Heelan Catholic 40

Bluegrass Conference

Ankeny Christian Academy 87 Mormon Trail 43

Moravia 56 Moulton-Udell 42

Murray 79 Melcher-Dallas 46

Lamoni 64 Orient-Macksburg 22

Diagonal 58 Twin Cedars 47

Non-Conference/Other (Iowa)

Treynor 79 Creston 52

St. Albert 51 Mt. Michael Benedictine 48

Fairfax Invitational  

North Nodaway 46 South Holt 40 — 2 OT

St. Joseph Christian 51 West Nodaway 45

Stanberry Invitational  

North Andrew 49 Stanberry 46

Albany 55 Worth County 50

Osborn Invitational

Semifinal: Orrick 64 Pattonsburg 46

Semifinal: Winston 42 Polo 39

Consolation: Osborn 85 Union Star 26

Consolation: Stewartsville 54 DeKalb 24

Bill Burns Classic at Lathrop

Hogan Prep 72 Cameron 41

Lathrop 85 Northland Christian 48

Kearney Classic

Kearney 79 De La Salle 43

Lafayette 52 Southeast 37

Blue Springs 62 Platte County 53

North Kansas City 54 Kearney JV 20

Benton Cardinal Classic

Metro Academy 51 St. Pius X 41

Savannah 42 Oak Park 39

Benton 76 Excelsior Springs 29

Plattsburg 56 Kansas City Northeast 48

South Harrison Tournament

Mercer 61 Tri-County 17

Princeton 79 East Harrison 35

Nebraska Capitol Conference

Ashland-Greenwood 63 Platteview 56 — OT

East Central Nebraska Conference

Mead 53 Weeping Water 39

Metro Conference

Omaha Burke at Omaha Northwest 

Non-Conference/Other (Missouri & Nebraska)

Maryville at Chillicothe 

Mid-Buchanan 56 Bishop LeBlond 26

Roncalli Catholic 71 Blair 38

Nebraska City 66 Conestoga 62

North Bend Central 73 Arlington 32

Yutan 52 Douglas County West 37

Fort Calhoun 55 Louisville 52 — OT

David City 55 Raymond Central 50

Auburn 64 Lourdes Central Catholic 29

Lincoln Lutheran 69 Elmwood-Murdock 41 

Malcolm 65 Fillmore Central 47

Friend 62 Dorchester 54

MUDECAS Tournament – A Division

Parkview Christian 64 Johnson-Brock 43

Palmyra 41 Freeman 25

Tri County 69 BDS 32

Falls City Sacred Heart 65 Johnson County Central 39

MUDECAS Tournament – B Division

Exeter-Milligan 58 Meridian 32

Southern 54 Sterling 35

Humboldt-TRS 47 Pawnee City 44

Diller-Odell 54 Lewiston 53