KMA Football Friday

(KMAland) -- Week 7 of the high school football season is jampacked with terrific games in KMAland.

KMA Sports has you covered tonight with the Barrett Auto Center High School Football Preview Show at 6:20, the Red Oak Chrysler Football Connection Show around 7:10 and the Friday Night High School Football Scoreboard Show, brought to you by Keast Auto Center, your Chevy, GMC, Buick, Ford & Lincoln Dealer in Harlan and Keast Motors, your pre-owned dealer in Oakland.

Listen to all the coverage on KMA 960 and KMA-FM 99.1. We will also have two games on our KMAX-Stream at kmaland.com with Trevor Maeder and Brian Bertini on Stream1 with Lewis Central at Harlan and Austin McNorton and Tom Moore on Stream2 with Clarinda at Des Moines Christian.

Check out our list of reporters for tonight's Red Oak Chrysler High School Football Connection Show in the image below.

Here's a look at the full schedule we are tracking tonight. You'll find links to our 19 previews below.

KMALAND HIGH SCHOOL FOOTBALL SCHEDULE – WEEK 7

Class 2A District 9  

Greene County (4-2, 2-1) at Shenandoah (3-3, 1-2)

Clarinda (2-4, 2-2) at Des Moines Christian (3-2, 1-1)

Red Oak (0-6, 0-4) at Atlantic (5-1, 4-0)

8-Man District 7  

Stanton-Essex (3-2, 3-1) at CAM, Anita (5-0, 5-0)

Pattonsburg (4-2) at East Mills (3-3, 3-3) ND 

Central Valley (5-0) at Fremont-Mills (3-0, 3-0) ND

8-Man District 8  

Boyer Valley (1-5, 1-5) at Exira/Elk Horn-Kimballton (0-5, 0-5)

Glidden-Ralston (2-4, 2-4) at Coon Rapids-Bayard (6-0, 5-0)

West Harrison (3-3, 3-3) at Ar-We-Va (2-4, 2-4)

8-Man District 6

Lamoni (5-1, 5-1) at Southeast Warren (5-1, 5-1)

Murray (4-2, 4-2) at Martensdale-St. Marys (6-0, 6-0)

Grand View Christian (1-5, 1-5) at Melcher-Dallas (1-5, 1-5)

Mormon Trail (2-4, 2-4) at Seymour (0-6, 0-6)

8-Man District 4  

Lone Tree (3-2, 2-2) at Montezuma (6-0, 5-0)

Moravia (0-6, 0-5) at Tri-County (1-4, 1-4)

New London (5-1, 5-1) at Twin Cedars (0-4, 0-3)

WACO, Wayland (3-3, 2-3) at Winfield-Mount Union (3-3, 2-3)

Collins-Maxwell (2-4) at English Valleys (5-1, 5-1) ND

Class A District 10  

Logan-Magnolia (5-1, 3-0) at IKM-Manning (2-4, 2-2)

Ridge View (3-2, 2-1) at Westwood (2-3, 0-3)

West Monona (3-3, 2-2) at Woodbury Central (4-2, 1-2)

Class A District 9 

Southwest Valley (6-1, 3-1) at Riverside (5-1, 2-1)

St. Albert (3-2, 3-0) at Sidney (0-6, 0-4)

Class A District 8  

Madrid (2-2, 1-0) at Ogden (2-2, 1-1)

Wayne (0-4, 0-2) at Earlham (3-2, 2-0)

Class 1A District 9 

Treynor (4-2, 3-1) at OABCIG (6-0, 4-0)

Underwood (5-1, 3-1) at Missouri Valley (1-5, 1-3)

MVAOCOU (0-6, 0-4) at East Sac County (1-5, 1-3)

Class 1A District 8  

Kuemper Catholic (1-5, 1-3) at Panorama, Panora (4-2, 3-1)

Van Meter (6-0, 4-0) at Woodward-Granger (5-1, 3-1)

West Central Valley (1-5, 0-4) at ACGC (2-4, 1-3)

Class 1A District 7 

Mount Ayr (5-1, 3-1) at Central Decatur (2-4, 1-3)

Pleasantville (5-1, 3-1) at Interstate 35, Truro (4-2, 2-2)

Colfax-Mingo (0-6, 0-4) at Pella Christian (3-3, 3-1)

Class 3A District 9  

Creston/Orient-Macksburg (1-5, 0-4) at Carroll (2-4, 1-3)

Glenwood (4-2, 2-2) at Denison-Schleswig (1-4, 1-2)

Lewis Central (5-0, 3-0) at Harlan (6-0, 4-0)

Class 3A District 1 

LeMars (0-5, 0-4) at Bishop Heelan Catholic (1-5, 0-4)

Spencer (4-2, 3-1) at Sergeant Bluff-Luton (5-1, 4-0)

Storm Lake (2-4, 2-2) at Boyden-Hull/Rock Valley (4-2, 3-1)

Class 4A   

Thomas Jefferson (0-5) at Sioux City West (0-6)

Sioux City East (5-1) at Abraham Lincoln (5-1)

Marshalltown (2-4) at Sioux City North (3-3)

Missouri 8-Man  

East Atchison (3-1) at Stewartsville (1-5)

North-West Nodaway (2-4) at Bishop LeBlond (2-4)

Mound City (5-1) at South Holt/Nodaway-Holt (4-1)

Platte Valley (1-5) at DeKalb (0-5)

North Andrew (6-0) at Albany (2-3)

Stanberry (4-1) at North Shelby (5-1)

Santa Fe (0-4) at Orrick (4-2)

King City (3-3) at Schyler County (1-5)

Midland Empire Conference 

Maryville (3-3) at Lincoln College Prep (4-1) NC

Lafayette (3-2, 2-1) at Cameron (3-3, 1-3)

Benton (1-3, 0-1) at St. Pius X (5-0, 3-0)

Savannah (3-1, 2-0) at Chillicothe (0-6, 0-3)

Class 3 District 8 

Kansas City East (1-5) at Northeast Kansas City (0-4)

Holden (0-4) at Richmond (4-1)

University Academy Charter (2-4) at Central (1-5)

Nebraska Class B District 3

Plattsmouth (5-1, 1-1) at Waverly (4-2, 1-0)

Crete (1-3, 0-1) at Norris (5-1, 2-0)

Seward (2-4) at Beatrice (2-4, 0-2) ND

Nebraska Class C1 District 1 

Nebraska City (2-4, 0-2) at Auburn (5-1, 2-0)

Milford (2-3, 1-1) at Falls City (4-2, 1-1)

Fairbury (1-5, 1-1) at Lincoln Christian (5-1, 1-1)

Nebraska Class C1 District 2 

Ashland-Greenwood (6-0, 2-0) at Wahoo (4-1, 2-0)

Platteview (2-4, 0-2) at Louisville (2-3, 0-1)

Raymond Central (5-1, 1-1) at Malcolm (3-3, 1-1)

Nebraska Class C2 District 1 

Yutan (5-1, 1-0) at Syracuse (2-4, 0-2)

Lincoln Lutheran (2-4, 1-1) at Bishop Neumann (3-2, 0-1)

Wilber-Clatonia (3-1, 0-1) at Centennial (3-3, 2-0)

Nebraska Class D1 District 1 

Conestoga (1-5, 1-1) at Elmwood-Murdock (3-3, 1-1)

Cedar Bluffs (0-6, 0-3) at Mead (2-4) ND

Nebraska Class D1 District 2

Humboldt-TRS (0-5, 0-1) at Johnson County Central (0-4, 0-0)

Class D2 District 1 

Falls City Sacred Heart (5-1, 2-0) at Omaha Christian Academy (0-6, 0-3)

Johnson-Brock (2-4, 1-1) at Diller-Odell (3-3, 1-1)

Class D6 District 1 

Sterling (5-0, 2-0) at Pawnee City (2-3, 2-0)

Deshler (0-5, 0-2) at Lewiston (0-5, 0-1)

Meridian (2-3, 1-1) at McCool Junction (4-0) ND

Metro Conference

Lincoln Southeast (6-0) at Bellevue East (1-5)

Millard West (1-4) at Bellevue West (3-0)

Lincoln Northeast (0-6) at Creighton Prep (3-2)

Elkhorn South (5-1) at Gretna (6-0)

Grand Island (2-3) at Millard North (1-4)

Omaha Westside (6-0) at Norfolk (0-4)

Papillion-LaVista (2-4) at Lincoln Southwest (2-4)

Thank you for reading kmaland.com

At KMA, we attempt to be accurate in our reporting. If you see a typo or mistake in a story, please contact us by emailing kmaradio@kmaland.com.