High School Wrestling

(KMAland) -- Clarinda, Treynor and Bedford/Lenox went 3-0, LC won the CB City Duals, Lo-Ma handled business and more from the Tuesday night in KMAland wrestling.

Check out the complete Tuesday night results in KMAland below.

AT TRI-CENTER

Clarinda 60 Southwest Iowa 18 

Clarinda winners: Kaden Whipp, Leland Woodruff, Michael Mayer, Kale Downey, Karson Downey, Tyler Raybourn, Jase Wilmes, Cole Ridnour, Crew Howard, Logan Green

SWI winners: Gabe Johnson, Hadley Reilly, Joseph Thompson

Clarinda 43 Missouri Valley 29 

Clarinda winners: Kaden Whipp, Michael Mayer, Kale Downey, Tyler Raybourn, Jase Wilmes, Cole Ridnour, Crew Howard, Logan Green

Mo Valley winners: Parker Ferris, Eli Becerra, Riley Radke, Cody Gilpin, Gage Clausen

Clarinda 72 Tri-Center 6 

Clarinda winners: Kaden Whipp, Ayden Sunderman, Leland Woodruff, Michael Mayer, Kale Downey, Karson Downey, Tyler Raybourn, Dillan Hunter, Brayden Norhwehr, Cole Ridnour, Crew Howard, Logan Green

T-C winners: Brecken Freeberg

Missouri Valley 64 Southwest Iowa 16 

Mo Valley winners: Eli Becerra, Parker Ferris, Zavier Trovato, Fred Veatch, Eric McIlnay, Ben Hansen, Gage Clausen, Brek Boruff, Shane Sinclair, Kaden Bonham

SWI winners: Hadley Reilly, Samuel Daly, Seth Ettleman

Missouri Valley 72 Tri-Center 12 

Mo valley winners: Brad Ortner, Eli Becerra, Parker Ferris, Zavier Trovato, Riley Radke, Fred Veatch, Eric McIlnay, Cody Gilpin, Owen Town, Gage Clausen, Brek Boruff, Kaden Bonham

T-C winners: Brecken Freeberg, Tristan Vorthmann

Southwest Iowa 48 Tri-Center 22 

SWI winners: Seth Ettleman, Gabe Johnson, Riley Spencer, Kyle Kesterson, Hadley Reilly, Joseph Thompson, Kolton Wilson, Samuel Daly

T-C winners: Ethan Flaherty, Jason VanNordstrand, Becken Freeberg, Trace Conn

COUNCIL BLUFFS CITY DUALS 

Lewis Central 48 St. Albert 24 

LC winners: Ava McNeal, Tanner Wink, Taber Dominguez, Brian Paul, Zack Winslow, David Bernal, Dillon Woods, Hunter Waldstein

SA winners: Zach Williams, John Helton, Cameron Mardesen, Cael McLaren, Ben O’Neill

Lewis Central 57 Abraham Lincoln 18 

LC winners: Payton Ludington, Logan Katzer, Dillon Woods, Hunter Waldstein, Tanner Wink, Taber Dominguez, Jackson Edwards, Brian Paul, Zack Winslow, Braylon Kammrad, David Bernal

AL winners: Connor Hytrek, Parker Herzog, Jude Ryan

Lewis Central 72 Thomas Jefferson 6

LC winners: Payton Ludington, Dillon Woods, Hunter Waldstein, Ava McNeal, Hailey Williams, Tanner Wink, Taber Dominguez, Jackson Edwards, Brian Paul, Zack Winslow, Logan Koch, Braylon Kammrad

TJ winner: Alex Contreras

Abraham Lincoln 40 St. Albert 24 

AL winners: Warren Summers, Gabe Daniels, Connor Hytrek, Logan Vargas, Seth Frush, Aiden Keller, Jude Ryan, Camden Erickson

SA winners: Cael McLaren, Ben O’Neill, Zach Williams, John Helton, Andrew Crowley

Abraham Lincoln 72 Thomas Jefferson 0 

AL winners: Connor Hytrek, Parker Herzog, Seth Frush, Taylor Owens, Trenton Silva, Aiden Keller, Jose Avalos, Jude Ryan, Matt Long, Camden Erickson, Carlos Andrade, Warren Summers, Gabe Daniels

St. Albert 54 Thomas Jefferson 9 

SA winners: Cael McLaren, Brandon McCall, Ben O’Neill, Austin Scott, Zach Williams, John Helton, David Helton, Andrew Crawley, Cameron Mardesen

TJ winners: Alex Mendoza, Hayden Kramer

AT WOODBINE 

Treynor 58 Audubon 9 

Treynor winners: Tyson McCain, Noah Nelson, Logan Marr, Danny Kinsella, Carson Burhenne, Caleb Iliff, Kyle Moss, Logan Young, Corey Coleman, Daniel Gregory, Ayden Sengmany

Audubon winners: Manny Beisswenger, Carter Andreasen

Treynor 46 Underwood 33 

Treynor winners: Duncan Clark, Carson Burhenne, Caleb Iliff, Kyle Moss, Logan Young, Corey Coleman, Ayden Sengmany, Tyson McCain

Underwood winners: Stevie Barnes, Niles Sollazzo, Maddox Nelson, Chris Gardner, Easton Eledge, Blake Allen

Treynor 60 Woodbine 16 

Treynor winners: Noah Nelson, Danny Kinsella, Duncan Clark, Carson Burhenne, Caleb Iliff, Kyle Moss, Logan Young, Corey Coleman, Daniel Gregory, Tyson McCain

Woodbine winners: Cameron Cline, Payton McDonald, Garrett Kelley

Underwood 42 Audubon 18 

Underwood winners: Blake Allen, Stevie Barnes, Niles Sollazzo, Kadyn Fleek, Thomas Huneke, Chris Gardner, Easton Eledge

Audubon winners: Carter Andreasen, Lane Barber, Javyn Bladt

Underwood 47 Woodbine 6 

Underwood winners: Blake Allen, Stevie Barnes, Niles Sollazzo, Maddox Nelson, Kadyn Fleek, Thomas Huneke, Chris Gardner, Easton Eledge

Woodbine winners: Garrett Kelley

Audubon 36 Woodbine 30 

Audubon winners: Manny Beisswenger, Carter Andreasen, Lane Barber, Javyn Bladt, Cooper Nielsen, Zeke Konkler

Woodbine winners: Cameron Cline, Trey Burgmeyer, Jacob Allen, Payton McDonald, Garrett Kelley

AT LOGAN-MAGNOLIA

Logan-Magnolia 54 Bishop Heelan Catholic 16 

Lo-Ma winners: Jacob Downey, Kai Carritt, Tarick Rowe, Sean Thompson, Hagen Heistand, Wyatt Reisz, Briar Reisz, Gavin Maguire, Cole Leonard, Rex Johnsen

Bishop Heelan winners: Jake McGowan, Carter Aldrich, Mitchell Joines, Liam Cleary

Logan-Magnolia 57 Woodbury Central 17 

Lo-Ma winners: Cole Leonard, Rex Johnson, Jacob Downey, Kai Carritt, Sean Thompson, Hagen Heistand, Wyatt Reisz, Briar Reisz, Gavin Maguire, Jordan Kerger, Dylan Oviatt

Woodbury Central 52 Bishop Heelan Catholic 25

Heelan winners: Ethan Gilmore, Ethan eLeon, Carter Aldrich, Mitchell Joines, Liam Cleary

AT MOUNT AYR

Bedford/Lenox 43 Mount Ayr 42 

B/L winners: Terence Sheley, Jake Cox, Izaak Dukes, Jed Weaver, Dawson Marshall, Devin Whipple, Colby Nelson

Mt Ayr winners: Trae Ehlen, Jaydon Knight, Keaton White, Drew Ehlen, Deann Wyant, Joshua West, Bryce Shaha

Bedford/Lenox 46 Southwest Valley 29 

B/L winners: Leo Wardlow, Terence Sheley, Conner Fitzgerald, Brayden Daly, Trenton Beck, Jake Cox, Devin Whipple, Colby Nelson

SWV winners: Kaden Jacobs, Robbie Barnes, Tallen Myers, Brayden Maeder, Ady Lundquist

Bedford/Lenox 39 Van Meter/Earlham 33

B/L winners: Leo Wardlow, Terence Sheley, Brayden Daly, Trenton Beck, Jake Cox, Dawson Marshall, Devin Whipple, Mizael Gomez

Van Meter/Earlham 43 Mount Ayr 33 

Mt Ayr winners: Bryce Shaha, Payton Fleharty, Trae Ehlen, Jaydon Knight, Keaton White, Drew Ehlen

Van Meter/Earlham 57 Southwest Valley 23 

SWV winners: Kaden Jacobs, Robbie Harnes, Tallen Myers, Brayden Maeder

Mount Ayr 45 Southwest Valley 30 

Mt Ayr winners: Preston Fleharty, Bryce Shaha, Trae Ehlen, Jaydon Knight, Keaton White, Drew Ehlen, Jarrett Webb, Joshua West

SWV winners: Ely Rodriguez, Bradlee Grantz, Kaden Jacobs, Robbie Barnes, Colin Jacobs, Tallen Myers

AT CHARITON 

Des Moines East 54 Wayne 16 

Wayne winners: Jakson Cobb, Chad Kent, Cooper Anderson 

Chariton 41 Wayne 30 

Wayne winners: Trent Terrell, Jace Pipes, Jakson Cobb, Dominic Haug, Chad Kent

AT ROCK VALLEY 

Sergeant Bluff-Luton 42 Boyden-Hull/Rock Valley 30 

SBL winners: Ethan Skoglund, Ty Koedam, Hunter Steffans, Cade Klingensmith, Jack Gaukel, Issac Bryan, Garrett McHugh, Kaden Dillavou

Sergeant Bluff-Luton 48 Spirit Lake Park 30 

SBL winners: Ethan Skoglund, Ty Koedam, Hunter Steffans, Marucs Headid, Jack Gaukel, Issac  Bryann, Garrett McHugh, Kaden Dillavou

Sergeant Bluff-Luton 39 West Lyon 38 

SBL winners: Ethan Skoglund, Ty Koedam, Hunter Steffans, Marcus Headid, Jack Gaukel, Issac Bryan, Garrett McHugh

AT ROCK PORT 

No scores reported.

AT WAHOO 

Wahoo 54 Ashland-Greenwood 27  

A-G winners: Nathan Upton, Luke Lambert, Braxton Buck, Blaine Christo, Austyn Cote

David City 54 Ashland-Greenwood 25 

A-G winners: Nathan Upton, Luke Lambert, Lucas Konen, Blaine Christo, Austyn Cote

AT PLATTSMOUTH

Plattsmouth 43 Bellevue East 32 

Plattsmouth winners: Hayden Coleman, Cael Nielsen, Logan Wooten, Josh Adkins, Josh Colgrove, Cameron Augenbaugh, Caleb Adkins, Evan Kindelin

AT WEEPING WATER

Weeping Water 46 Freeman 24

WW winners: McKenzie Regler, Realen Wilson, Makayla Regler, Liz Harder, Matt Cover, Libby Sutton, Nolan Blevins, Jason Burch

Weeping Water 38 Lincoln Christian 30 

WW winners: Jason Burch, McKenzie Regler, Realen Wilson, Makayla Regler, Matt Cover, Libby Sutton, Nolan Blevins

Omaha Concordia 66 Weeping Water 8 

WW winners: Nolan Blevins, Jason Burch

Thank you for reading kmaland.com

At KMA, we attempt to be accurate in our reporting. If you see a typo or mistake in a story, please contact us by emailing kmaradio@kmaland.com.