Skip to main content

Monday, November 22nd

NEBRASKA STATE FOOTBALL CHAMPIONSHIPS 

Class B Final: Bennington 42 Aurora 14

Class D1 Final: Howells-Dodge 42 Cross County 12

Class D2 Final: Kenesaw 46 Sandhills/Thedford 40

Friday, November 19th

POSTSEASON FOOTBALL SCOREBOARD

Iowa State Football Championships

Class 2A: Southeast Valley 30 West Lyon 13

Class 3A: Harlan 42 Boyden-Hull/Rock Valley 28

Class 5A: Southeast Polk 24 Ankeny 7

Missouri Class 8-Player District Finals/State Quarterfinals

Worth County 76 East Atchison 42

King City 42 Bishop LeBlond 28

North Shelby 60 St. Paul Lutheran (Concordia) 12

Drexel 90 Archie 42

Missouri Class 2 State Quarterfinal

Lutheran St. Charles 49 Lift for Life Academy Charter 36

Missouri Class 3 State Quarterfinals

St. Pius X 42 Pleasant Hill 13

St. Mary’s (St. Louis) 44 Central (Park Hills) 7

Missouri Class 4 State Quarterfinals 

Smithville 29 Lincoln College Prep 14

Hannibal 35 West Plains 26

Missouri Class 5 State Quarterfinals 

Fort Osage 35 Grain Valley 0

Webb City 35 Lebanon 13

Holt 31 Chaminade College Prep 28

Jackson 49 Rockwood Summit 14

Missouri Class 6 State Semifinals

Christian Brothers College 28 Lee’s Summit North 21

Nebraska Class 6-Player State Championship

Cody-Kilgore 65 Potter-Dix 37

Thursday, November 18th

IOWA STATE FOOTBALL CHAMPIONSHIPS

8-Player: CAM, Anita 42 Easton Valley 40

Class A: West Hancock 19 Grundy Center 14

Class 1A: Van Meter 17 West Sioux 14

Class 4A: Lewis Central 32 Cedar Rapids Xavier 24 — 3 OT

Saturday, November 13th

STATE FOOTBALL PLAYOFF SCOREBOARD

Class 2A State Semifinals 

Southeast Valley 50 Waukon 14

West Lyon 20 Williamsburg 14 — OT

Class 3A State Semifinals 

Boyden-Hull/Rock Valley 42 Solon 0

Harlan 45 Humboldt 19

Friday, November 12th

HIGH SCHOOL FOOTBALL SCOREBOARD

Iowa Class 1A State Semifinals 

Van Meter 28 Beckman Catholic 7

West Sioux 24 Dike-New Hartford 21 — 2 OT

Iowa Class 5A State Semifinals 

Ankeny 35 WDM Valley 13

Southeast Polk 33 Iowa City High 7

Missouri Class 8-Player District 4 Semifinals 

Worth County 34 Stanberry 20

East Atchison 40 Platte Valley 14

Missouri Class 8-Player District 3 Semifinals 

Bishop LeBlond 76 Braymer 44

King City 78 Orrick 6

Missouri Class 2 District 7 Final 

Maryville 33 Macon 6

Nebraska Class A State Semifinals

Gretna 34 Omaha North 0

Omaha Westside 41 Bellevue West 26

Nebraska Class B State Semifinals 

Bennington 28 Elkhorn 7

Aurora 21 Skutt Catholic 17

Nebraska Class C1 State Semifinals 

Pierce 21 Battle Creek 0

Columbus Lakeview 31 Kearney Catholic 21

Nebraska Class C2 State Semifinals 

Norfolk Catholic 35 Wilber-Clatonia 12

Archbishop Bergan 20 Ord 0

Nebraska Class D1 State Semifinals 

Howells-Dodge 56 Burwell 18

Cross County 56 Hitchcock County 20

Nebraska Class D2 State Semifinals 

Sandhills/Thedford 52 Elgin Public/Pope John 8

Kenesaw 36 BDS 6

Nebraska Class 6-Player State Semifinals 

Potter-Dix 39 Spalding Academy 38

Cody-Kilgore 72 Wallace 28

Thursday, November 11th

IOWA STATE PLAYOFF SCOREBOARD

Class 4A State Semifinals 

Lewis Central 35 Waverly-Shell Rock 10

Cedar Rapids Xavier 40 Winterset 14

Class A State Semifinals 

West Hancock 37 East Buchanan 0

Grundy Center 28 Woodbury Central 7

Wednesday, November 10th

IOWA CLASS 8-PLAYER STATE SEMIFINAL SCOREBOARD

CAM 66 Audubon 29

Easton Valley 32 Remsen, St. Mary’s 26

Friday, November 5th

Iowa Class A State Quarterfinals

Woodbury Central 26 Logan-Magnolia 7

West Hancock 27 HMS 0

East Buchanan 12 Wapsie Valley 0

Grundy Center 28 North Tama 7

Iowa Class 1A State Quarterfinals 

West Sioux 31 Underwood 14

Van Meter 31 ACGC 13

Dike-New Hartford 38 Sigourney-Keota 14

Beckman Catholic 35 MFL MarMac 6

Iowa Class 2A State Quarterfinals 

West Lyon 24 Central Lyon/George-Little Rock 7

Southeast Valley 34 OABCIG 28

Williamsburg 32 West Marshall 6

Waukon 28 North Fayette Valley 14

Iowa Class 3A State Quarterfinals 

Harlan 38 Nevada 0

Solon 23 West Delaware 19

Boyden-Hull/Rock Valley 50 Sergeant Bluff-Luton 14

Humboldt 42 Independence 21

Iowa Class 4A State Quarterfinals 

Lewis Central 35 Indianola 21

Cedar Rapids Xavier 24 Webster City 13

Waverly-Shell Rock 36 Bondurant-Farrar 25

Winterset 28 Decorah 19

Iowa Class 5A State Quarterfinals 

Ankeny 37 Cedar Rapids Prairie 7

WDM Valley 40 Pleasant Valley 14

Southeast Polk 38 Dowling Catholic 28

Iowa City High 32 Cedar Rapids Kennedy 13

Missouri Class 8-Player District 4

Worth County 82 Mound City 18

Stanberry 46 South Holt 6

Platte Valley 70 North Andrew 34

East Atchison 50 Rock Port 0 

Missouri Class 8-Player District 3

Bishop LeBlond 64 DeKalb 0

Braymer 78 Pattonsburg 42

King City 84 St. Joseph Christian 30

Orrick 60 Southwest Livingston 22

Missouri Class 2 District 7 

Maryville 51 Trenton 3

Macon 34 Palmyra 7

Missouri Class 3 District 8 

St. Pius X 47 Cameron 0

Chillicothe 42 Savannah 0

Nebraska Class A State Quarterfinals

Omaha North 35 North Platte 34

Gretna 14 Elkhorn South 7

Bellevue West 52 Grand Island 20

Omaha Westside 42 Omaha Burke 3

Nebraska Class B State Quarterfinals 

Bennington 41 Waverly 0

Elkhorn 35 Seward 20

Skutt Catholic 20 Plattsmouth 10

Aurora 34 Scottsbluff 14

Nebraska Class C1 State Quarterfinals 

Pierce 35 Ashland-Greenwood 28

Battle Creek 33 Scotus Catholic 21

Columbus Lakeview 23 Boone Central 20

Kearney Catholic 33 Wahoo 7

Nebraska Class C2 State Quarterfinals 

Norfolk Catholic 20 Hartington Cedar Catholic 13

Wilber-Clatonia 32 Hastings St. Cecilia 13

Ord 42 Lincoln Lutheran 7

Archbishop Bergan 38 Aquinas Catholic 7

Nebraska Class D1 State Quarterfinals

Burwell 41 Anselmo-Merna 18

Howells-Dodge 44 Dundy County Stratton 18

Hitchcock County 58 Perkins County 6

Cross County 58 Lourdes Central Catholic 51

Nebraska Class D2 State Quarterfinals

Sandhills/Thedford 46 Osceola 14

Elgin Public/Pope John 22 Johnson-Brock 10

BDS 30 Ansley-Litchfield 26

Kenesaw 70 Humphrey St. Francis 40

Nebraska Class 6P State Quarterfinals 

Potter-Dix 70 Parkview Christian 34

Spalding Academy 32 McCool Junction 25

Wallace 38 Pawnee City 18

Cody-Kilgore 51 Arthur County 6

Thursday, November 4th

Iowa Class 8-Player State Quarterfinal Scoreboard

CAM 64 Newell-Fonda 13

Audubon 34 WACO, Wayland 30

Remsen St. Mary’s 64 Don Bosco 42

Easton Valley 67 Kee, Lansing 22

Friday, October 29th

IOWA CLASS 8-PLAYER ROUND OF 16

Pod 1 

Remsen, St. Mary’s 46 Kingsley-Pierson 6

Don Bosco 54 GTRA 20

Pod 2 

Easton Valley 60 English Valleys 7

Kee, Lansing 42 Turkey Valley 40

Pod 3 

WACO, Wayland 50 Martensdale-St. Marys 8

Audubon 63 Montezuma 14

Pod 4 

CAM 46 Fremont-Mills 20

Newell-Fonda 39 Lenox 14

IOWA CLASS A ROUND OF 16

Pod 1 

West Hancock 31 South O’Brien 7

HMS 26 North Butler 7

Pod 2 

Woodbury Central 35 Southwest Valley 0

Logan-Magnolia 34 Mount Ayr 7

Pod 3 

Grundy Center 6 Earlham 0

North Tama 12 Lynnville-Sully 8

Pod 4 

Wapsie Valley 7 North Linn 6

East Buchanan 12 Lisbon 8

IOWA CLASS 1A ROUND OF 16 

Pod 1 

Underwood 35 Western Christian 0

West Sioux 45 Ridge View 20

Pod 2 

ACGC 34 South Central Calhoun 13

Van Meter 42 Woodward-Granger 0

Pod 3 

Dike-New Hartford 35 Pella Christian 14

Sigourney-Keota 18 Columbus Catholic 7

Pod 4 

Beckman Catholic 24 West Branch 7

MFL MarMac 21 Iowa City Regina 7

IOWA CLASS 2A ROUND OF 16

Pod 1 

West Lyon 35 Spirit Lake 7

Central Lyon/George-Little Rock 42 Clear Lake 7

Pod 2 

Southeast Valley 50 Iowa Falls-Alden 13

OABCIG 34 Greene County 14

Pod 3 

Williamsburg 35 PCM 0

West Marshall 26 Mid-Prairie 14

Pod 4 

Waukon 40 Camanche 0

North Fayette Valley 27 Monticello 14

IOWA CLASS 3A ROUND OF 16 

Pod 1

Boyden-Hull/Rock Valley 49 Sioux Center 7

Sergeant Bluff-Luton 44 Algona 14

Pod 2

Humboldt 47 Hampton-Dumont/CAL 6

Independence 26 Benton Community 6

Pod 3 

Harlan 45 Ballard 0

Nevada 34 ADM 26

Pod 4 

West Delaware 48 Grinnell 0 

Solon 24 Davenport Assumption 17

IOWA CLASS 4A ROUND OF 16 

Pod 1  

Decorah 14 North Scott 10

Winterset 24 Clear Creek-Amana 17

Pod 2 

Cedar Rapids Xavier 45 Burlington 8

Webster City 57 Norwalk 20

Pod 3 

Waverly-Shell Rock 41 Cedar Rapids Washington 14

Bondurant-Farrar 36 Fort Dodge 9

Pod 4 

Indianola 41 Carlisle 0

Lewis Central 46 Spencer 14

IOWA CLASS 5A ROUND OF 16

Pod 1 

Southeast Polk 57 Johnston 7

Dowling Catholic 38 Linn-Mar 13

Pod 2

Cedar Rapids Kennedy 23 Dubuque Senior 9

Iowa City High 47 Urbandale 21

Pod 3 

WDM Valley 35 Ankeny Centennial 21

Pleasant Valley 42 Cedar Falls 14

Pod 4 

Cedar Rapids Prairie 24 Bettendorf 6

Ankeny 42 Waukee Northwest 7

Missouri Class 8-Player District 4 

Mound City 38 Albany 28

North Andrew 50 Nodaway Valley 36

Missouri Class 8-Player District 3 

DeKalb 68 Stewartsville-Osborn 64

Missouri Class 2 District 7 

Trenton 28 Brookfield 6

Macon 42 Clark County 6

Nebraska Class B State First Round 

Bennington 51 McCook 13

Waverly 59 Northwest 13

Seward 21 Roncalli Catholic 19

Elkhorn 36 York 0

Plattsmouth 19 Gross Catholic 13

Skutt Catholic 31 Norris 10

Scottsbluff 54 Beatrice 21

Aurora 49 Lexington 7

Nebraska Class C1 State First Round 

Ashland-Greenwood 23 Adams Central 12

Pierce 27 Broken Bow 14

Battle Creek 28 Chadron 20

Scotus Catholic 35 Fort Calhoun 16

Boone Central 42 Wayne 35

Columbus Lakeview 42 Milford 20

Wahoo 24 Auburn 13

Kearney Catholic 26 Boys Town 0

Nebraska Class C2 State First Round 

Norfolk Catholic 35 Crofton 6

Hartington Cedar Catholic 20 North Platte St. Patrick’s 7

Hastings St. Cecilia 21 Bishop Neumann 14

Wilber-Clatonia 27 Yutan 26

Ord 62 Centennial 21

Lincoln Lutheran 31 Gordon-Rushville 15

Aquinas Catholic 37 Sutton 15

Archbishop Bergan 45 Oakland-Craig 20

Nebraska Class D1 State Second Round 

Burwell 59 Humphrey/Lindsay Holy Family 12

Anselmo-Merna 26 Stanton 20

Howells-Dodge 54 Laurel-Concord-Coleridge 20

Dundy County Stratton 68 Nebraska Christian 34

Perkins County 37 Arapahoe 28

Hitchcock County 30 Neligh-Oakdale 20

Cross County 67 Weeping Water 36

Lourdes Central Catholic 53 Sutherland 20 

Nebraska Class D2 State Second Round 

Sandhills/Thedford 62 Mead 6

Osceola 54 Leyton 28

Johnson-Brock 40 Riverside 22

Elgin Public/Pope John 70 Bloomfield 44

BDS 36 Pender 28

Ansley-Litchfield 50 Mullen 42 — OT

Kenesaw 62 Falls City Sacred Heart 56

Humphrey St. Francis 30 Blue Hill 0

Nebraska Class Six-Man State First Round 

Potter-Dix 54 Sioux County 0

Parkview Christian 50 Silver Lake 38

McCool Junction 28 Franklin 20

Spalding Academy 45 Sterling 44

Pawnee City 54 Red Cloud 46

Wallace 62 Hay Springs 42

Arthur County 45 Sumner-Eddyville-Miller 30

Cody-Kilgore 55 Stuart 19

Nebraska Class A State First Round 

Omaha North 49 Millard South 42

North Platte 24 Columbus 17

Gretna 59 Lincoln East 42

Elkhorn South 35 Kearney 20

Bellevue West 63 Papillion-LaVista 26

Grand Island 30 Creighton Prep 28

Omaha Burke 21 Lincoln Southeast 3

Omaha Westside 49 Papillion-LaVista South 0

Friday, October 22nd

CLASS 8-PLAYER FIRST ROUND

Fremont-Mills 68 Baxter 38

Audubon 55 Stanton-Essex 20

CAM, Anita 66 East Mills 0

Lenox 52 Lamoni 8

Martensdale-St. Marys 74 BGM 52

English Valleys 36 Southeast Warren 15

Remsen, St. Mary’s 48 Exira/Elk Horn-Kimballton 12

Kingsley-Pierson 30 Harris-Lake Park 13

Turkey Valley 54 Springville 14

Don Bosco 54 Tripoli 12

Easton Valley 69 Dunkerton 8

WACO, Wayland 39 Edgewood-Colesburg 36

Montezuma 36 New London 34

Kee, Lansing 50 Northwood-Kensett 45

Newell-Fonda 63 Janesville 8

GTRA 58 Gladbrook-Reinbeck 28

CLASS A FIRST ROUND

HMS 70 Tri-Center 54

Woodbury Central 46 AHSTW 12

Logan-Magnolia 42 Gehlen Catholic 14

South O’Brien 21 IKM-Manning 7

Southwest Valley 53 Ogden 22

Mount Ayr 34 Madrid 20

West Hancock 43 Alta-Aurelia 7

Grundy Center 35 Saint Ansgar 8

North Linn 46 Nashua-Plainfield 16

Lisbon 30 Bellevue 27

Lynnville-Sully 40 Highland, Riverside 15

North Butler 12 Starmont 0

Wapsie Valley 28 Alburnett 6

East Buchanan 44 Newman Catholic 29

North Tama 23 Wapello 22

Earlham 28 Belle Plaine 0

CLASS 1A FIRST ROUND

Western Christian 21 Kuemper Catholic 7 

Underwood 49 Nodaway Valley/Orient-Macksburg 3

Ridge View 14 Treynor 0

West Sioux 57 West Monona 7

South Central Calhoun 34 Emmetsburg 13

Dike-New Hartford 49 Eagle Grove 0

Beckman Catholic 42 South Hardin 6

Iowa City Regina 41 Cascade 19

Sigourney-Keota 34 Durant 8

Van Meter 77 Pleasantville 14

Woodward-Granger 7 Interstate 35, Truro 0

MFL MarMac 18 Denver 13

Columbus Catholic 27 Aplington-Parkersburg 13

West Branch 35 Cardinal 6

Pella Christian 42 Mediapolis 21

ACGC 40 South Hamilton 22

CLASS 2A FIRST ROUND

PCM 14 Clarinda 13

OABCIG 56 Red Oak 0

Williamsburg 40 Clarke 0

Greene County 55 Roland Story 14

West Lyon 42 Garner-Hayfield-Ventura 8

Southeast Valley 46 Sheldon 7

Spirit Lake 46 Osage 20

Waukon 38 West Liberty 24

Monticello 41 Union 35

West Marshall 42 Centerville 0

Central Lyon/George-Little Rock 38 Estherville Lincoln Central 23

Clear Lake 41 Unity Christian 28

North Fayette Valley 29 New Hampton 28

Camanche 35 Wahlert Catholic 20

Mid-Prairie 35 Northeast 28

Iowa Falls-Alden 35 Davis County 25

REGULAR SEASON NON-PLAYOFF QUALIFIERS 

West Central Valley 41 Shenandoah 21

Griswold 54 River Valley 22

Bedford 42 Mormon Trail 22

Central Decatur 30 Colfax-Mingo 21

Woodbine 54 Glidden-Ralston 15

West Bend-Mallard 72 Boyer Valley 27

CLASS 3A DISTRICT 6

Creston 49 Atlantic 19

Harlan 76 Knoxville 0

ADM 69 Saydel 0

CLASS 3A DISTRICT 1

Boyden-Hull/Rock Valley 49 Bishop Heelan Catholic 9

Sergeant Bluff-Luton 41 Carroll 7

Sioux Center 17 MOC-Floyd Valley 14

CLASS 4A DISTRICT 6

Dallas Center-Grimes 28 Glenwood 14

Lewis Central 38 Winterset 37

Thomas Jefferson 27 Des Moines Hoover 20

CLASS 4A DISTRICT 1

Webster City 56 Denison-Schleswig 14

Fort Dodge 35 LeMars 15

Spencer 42 Storm Lake 7

CLASS 5A KMALAND

Sioux City North 43 Abraham Lincoln 7

Sioux City East 63 Sioux City West 0

KMALAND MISSOURI 8-PLAYER   

Platte Valley 28 East Atchison 26

Rock Port 26 Mound City 20

South Holt 22 Nodaway Valley 6

Worth County 76 Stanberry 16

North Andrew 68 Southwest Livingston 20

Bishop LeBlond 32 Northwest Hughesville 30

MIDLAND EMPIRE CONFERENCE

Maryville 37 Lafayette 6

St. Pius X 41 Savannah 6

Chillicothe 50 Benton 21

Cameron 27 Marshall 20 (NC)

KMALAND MISSOURI AREA 11-PLAYER DISTRICT 

South Harrison 25 Trenton 24

South Shelby 28 Brookfield 14

Centralia 12 Palmyra 0

Macon 54 Clark County 30

NEBRASKA CLASS B DISTRICT 3 

Plattsmouth 48 Bellevue East 14

Beatrice 48 Crete 34

Waverly 52 Norris 49 — 3 OT

NEBRASKA CLASS C1 DISTRICT 1 

Auburn 49 Falls City 0

Nebraska City 27 Lincoln Christian 26

Milford 42 Fairbury 0

NEBRASKA CLASS C1 DISTRICT 2 

Ashland-Greenwood 30 Platteview 7

Raymond Central 53 Louisville 32

Wahoo 22 Malcolm 15

NEBRASKA CLASS C2 DISTRICT 1 

Bishop Neumann 35 Syracuse 6

Lincoln Lutheran 10 Wilber-Clatonia 7

Yutan 14 Centennial 7

NEBRASKA CLASS SIX-MAN DISTRICT 1 

Sterling 53 Meridian 7

Wilcox-Hildreth 56 Deshler 19 (ND)

Thursday, October 21st

KMALAND FOOTBALL SCOREBOARD

Iowa Regular Season

Missouri Valley 14 MVAOCOU 6

East Union 33 Melcher-Dallas 30

Seymour 28 Twin Cedars 14

Nebraska Class D1 First Round 

Lourdes Central Catholic 57 Thayer Central 14

Laurel-Concord-Coleridge 30 EMF 26

Stanton 57 Heartland 12

Humphrey/Lindsay Holy Family 36 Lutheran High Northeast 35

Weeping Water 48 Wisner-Pilger 28

Cross County 45 Clarkson/Leigh 12

Neligh-Oakdale 64 Tri County 30

Howells-Dodge 56 Elmwood-Murdock 32

Nebraska Class D2 First Round 

Humphrey St. Francis 42 Allen 14

BDS 66 Fullerton 34

Falls City Sacred Heart 63 Osmond 41

Osceola 70 Homer 27

Bloomfield 66 Wausa 20

Mead 26 Wynot 20

Johnson-Brock 56 Winside 12

Pender 69 Creighton 32

Friday, October 15th

CLASS 2A DISTRICT 8 

Shenandoah 19 Des Moines Christian 14

Clarinda 44 Red Oak 0

Greene County 49 Clarke 3

CLASS 8-PLAYER DISTRICT 9   

Lenox 52 Fremont-Mills 46 — 2 OT

Stanton-Essex 44 East Mills 18

Bedford 60 East Union 31

CLASS 8-PLAYER DISTRICT 10  

CAM 74 Boyer Valley 6

Exira/Elk Horn-Kimballton 52 Coon Rapids-Bayard 15

Audubon 49 Woodbine 24

CLASS 8-PLAYER DISTRICT 8 

Martensdale-St. Marys def. Seymour via forfeit

Moravia 35 Murray 34

Southeast Warren 60 Lamoni 34

CLASS 8-PLAYER DISTRICT 7 

Baxter 72 Twin Cedars 0

BGM 51 Melcher-Dallas 0

Montezuma def. Woodward Academy via forfeit

CLASS 8-PLAYER DISTRICT 1 

Newell-Fonda 48 Ar-We-Va 6

Remsen St. Mary’s 53 Glidden-Ralston 0

Kingsley-Pierson 62 Siouxland Christian 8

CLASS 8-PLAYER NON-DISTRICT 

West Harrison 78 Griswold 24

Mormon Trail 59 Grand View Christian 10 

West Bend-Mallard 63 River Valley 8

CLASS A DISTRICT 6 

Lynnville-Sully 25 Belle Plaine 8

Madrid 21 North Mahaska 12

CLASS A DISTRICT 7 

Mount Ayr 41 Southwest Valley 33

Earlham 49 Riverside 21

AHSTW 20 St. Albert 17

MMCRU 27 Sidney 14 (ND)

CLASS A DISTRICT 8 

Logan-Magnolia 41 Lawton-Bronson 0

Tri-Center 51 Westwood 14

Woodbury Central 60 Missouri Valley 8

IKM-Manning 35 Ogden 21 (ND)

CLASS 1A DISTRICT 6 

Pella Christian 42 Central Decatur 7

Sigourney-Keota 49 Van Buren County 0

Pleasantville 29 Cardinal 28

CLASS 1A DISTRICT 7 

Nodaway Valley 36 Panorama 14

Van Meter 41 ACGC 7

Interstate 35 28 West Central Valley 7

CLASS 1A DISTRICT 8 

Underwood 42 Kuemper Catholic 7 

Treynor 42 MVAOCOU 0

West Monona 50 East Sac County 13

CLASS 3A DISTRICT 1 

Sergeant Bluff-Luton 42 Bishop Heelan Catholic 9

Boyden-Hull/Rock Valley 41 MOC-Floyd Valley 7

Sioux Center 45 Carroll 6

CLASS 3A DISTRICT 6 

Harlan 42 Creston 0

Atlantic 40 Saydel 12

ADM 52 Knoxville 0

CLASS 4A DISTRICT 1 

Fort Dodge 43 Denison-Schleswig 8

Webster City 41 Storm Lake 6

Spencer 42 LeMars 27

CLASS 4A DISTRICT 6 

Glenwood 55 Thomas Jefferson 21

Lewis Central 42 Dallas Center-Grimes 10

Winterset 53 Des Moines Hoover 0

CLASS 5A KMALAND 

Abraham Lincoln 37 Des Moines East 7

Sioux City North 27 Sioux City West 6

Des Moines Roosevelt 47 Sioux City East 26

KMALAND MISSOURI 8-PLAYER  

East Atchison 48 Stanberry 42

South Holt 40 Rock Port 34

Southwest Livingston 32 Nodaway Valley 28

Mound City 56 DeKalb 0

Platte Valley 52 Stewartsville-Osborn 0

Bishop LeBlond 80 Northland Christian 26 

Worth County 70 North Andrew 50

MIDLAND EMPIRE CONFERENCE

Maryville 35 Savannah 0

St. Pius X 40 Lafayette 7

Cameron 20 Benton 14

Chillicothe 62 Kansas City East 0 (NC)

KMALAND MISSOURI AREA 11-PLAYER DISTRICT 

Monroe City 58 Clarke County 16

South Shelby 27 Palmyra 8

Highland 24 Brookfield 18

Gallatin 37 Trenton 6

Macon 28 Centralia 22

NEBRASKA CLASS B DISTRICT 3 

Plattsmouth 35 Beatrice 20

Waverly 48 Crete 14

Norris 43 Lincoln Pius X 22 (ND)

NEBRASKA CLASS C1 DISTRICT 1 

Auburn 67 Fairbury 12

Nebraska City 57 Falls City 28

Milford 46 Lincoln Christian 20

NEBRASKA CLASS C1 DISTRICT 2

Ashland-Greenwood 51 Louisville 13

Wahoo 31 Raymond Central 6

Malcolm 28 Platteview 12

NEBRASKA CLASS C2 DISTRICT 1 

Wilber-Clatonia 49 Syracuse 18

Yutan 19 Bishop Neumann 14

Lincoln Lutheran 28 Centennial 21

NEBRASKA CLASS D2 DISTRICT 1 

Johnson-Brock 52 Mead 20

Omaha Christian Academy 84 Walthill 28 (ND)

NEBRASKA CLASS SIX-MAN DISTRICT 1 

Sterling def. Lewiston via forfeit

Deshler 31 Meridian 23

Red Cloud 41 Pawnee City 32 (ND)

Thursday, October 14th

KMALAND FOOTBALL SCOREBOARD

Elmwood-Murdock 68 Cedar Bluffs 36

Freeman 58 Johnson County Central 52

Weeping Water 60 Palmyra 28

Lourdes Central Catholic 81 Humboldt-TRS 20

Falls City Sacred Heart 73 Diller-Odell 14

Friday, October 8th

CLASS 2A DISTRICT 8 

Greene County 54 Shenandoah 6

Clarinda 27 Des Moines Christian 12

Red Oak 15 Clarke 7

CLASS 8-PLAYER DISTRICT 9   

Fremont-Mills 61 Griswold 0

East Mills 82 East Union 22

Stanton-Essex 64 Bedford 34

CLASS 8-PLAYER DISTRICT 10  

CAM 82 Coon Rapids-Bayard 22 

Audubon 50 West Harrison 8

Exira/Elk Horn-Kimballton 50 Boyer Valley 47

CLASS 8-PLAYER DISTRICT 8 

Southeast Warren 47 Murray 6

Lamoni 58 Moravia 30

Mormon Trail 59 Seymour 8

CLASS 8-PLAYER DISTRICT 7 

Grand View Christian 7 Melcher-Dallas 0

Montezuma 45 Baxter 24

CLASS 8-PLAYER DISTRICT 1 

Newell-Fonda 49 Glidden-Ralston 7

Remsen St. Mary’s 64 Ar-We-Va 20

Kingsley-Pierson 70 River Valley 8

CLASS 8-PLAYER NON-DISTRICT 

Lenox 62 Martensdale-St. Marys 20

Woodbine 64 Siouxland Christian 6

BGM 64 Colo-NESCO 58

CLASS A DISTRICT 6 

North Mahaska 28 Wayne 6

Madrid 46 Colfax-Mingo 34

Lynnville-Sully 51 Ogden 14

CLASS A DISTRICT 7 

Mount Ayr 31 Earlham 6

St. Albert 9 Sidney 8

Southwest Valley 15 Riverside 12

CLASS A DISTRICT 8 

Tri-Center 26 Woodbury Central 23

IKM-Manning 48 Lawton-Bronson 27

Westwood 48 Missouri Valley 14

CLASS 1A DISTRICT 6 

Sigourney-Keota 37 Central Decatur 9 

Pella Christian 52 Cardinal 8

Pleasantville 45 Van Bureny County 8

CLASS 1A DISTRICT 7 

Nodaway Valley 14 West Central Valley 6

ACGC 70 Panorama 0

Van Meter 43 Interstate 35 0

CLASS 1A DISTRICT 8 

Underwood 70 West Monona 0

Treynor 35 Kuemper Catholic 21

MVAOCOU 22 East Sac County 19

CLASS 3A DISTRICT 1 

Boyden-Hull/Rock Valley 35 Sergeant Bluff-Luton 10

Sioux Center 35 Bishop Heelan Catholic 23

Carroll 13 MOC-Floyd Valley 6

CLASS 3A DISTRICT 6 

Harlan 58 ADM 30

Atlantic 42 Knoxville 6

Creston 51 Saydel 12

CLASS 4A DISTRICT 1 

LeMars 42 Denison-Schleswig 14

Webster City 21 Spencer 7

Fort Dodge 42 Storm Lake 0

CLASS 4A DISTRICT 6 

Lewis Central 42 Glenwood 19

Winterset 54 Thomas Jefferson 20

Dallas Center-Grimes 63 Des Moines Hoover 6

CLASS 5A KMALAND 

Waukee 33 Abraham Lincoln 11

Johnston 16 Sioux City North 0

Urbandale 56 Sioux City West 6 

Sioux City East 51 Des Moines East 7

IOWA NON-DISTRICT 

Logan-Magnolia 49 AHSTW 20

Belle Plaine 52 Pekin 0

KMALAND MISSOURI 8-PLAYER  

Rock Port 68 Southwest Livingston 14

Bishop LeBlond 40 Nodaway Valley 20

South Holt 24 Mound City 20 

Platte Valley 66 DeKalb 18

Worth County 92 Pattonsburg 6

North Andrew 66 Albany 40

North Shelby 14 Stanberry 13

MIDLAND EMPIRE CONFERENCE

Lincoln College Prep 27 Maryville 26

St. Pius X 63 Benton 7

Chillicothe 13 Savannah 0

Lafayette 32 Cameron 10

KMALAND MISSOURI AREA 11-PLAYER DISTRICT 

Monroe City 58 Macon 38

Trenton 34 Maysville 8

Brookfield 40 Clark County 8

Highland 24 Palmyra 20

NEBRASKA CLASS B DISTRICT 3 

Plattsmouth 21 Waverly 14

Norris 48 Crete 7

NEBRASKA CLASS C1 DISTRICT 1 

Auburn 41 Nebraska City 14

Milford 68 Falls City 0

Lincoln Christian 57 Fairbury 14

NEBRASKA CLASS C1 DISTRICT 2 

Ashland-Greenwood 21 Wahoo 12

Platteview 43 Louisville 35

Malcolm 35 Raymond Central 14

NEBRASKA CLASS C2 DISTRICT 1 

Yutan 67 Syracuse 16

Lincoln Lutheran 30 Bishop Neumann 17

Centennial 35 Wilber-Clatonia 25

NEBRASKA CLASS D1 DISTRICT 1 

Weeping Water 66 Omaha Brownell-Talbot 12

Elmwood-Murdock 52 Conestoga 8

NEBRASKA CLASS D1 DISTRICT 2 

Lourdes Central Catholic 53 Johnson County Central 6

Palmyra 58 Humboldt-TRS 22

NEBRASKA CLASS D2 DISTRICT 1 

Johnson-Brock 77 Diller-Odell 8

Falls City Sacred Heart 46 Omaha Christian Academy 14

NEBRASKA CLASS SIX-MAN DISTRICT 1 

Sterling 38 Pawnee City 28 

KMALAND NEBRASKA NON-DISTRICT 

Seward 28 Beatrice 26

Mead 62 Cedar Bluffs 27

Tri County 40 Freeman 0

McCool Junction 74 Meridian 26

Friday, October 1st

CLASS 2A DISTRICT 8 

Clarinda 56 Shenandoah 13

Greene County 55 Red Oak 0

Clarke 37 Des Moines Christian 24

CLASS 8-PLAYER DISTRICT 9   

East Mills 51 Bedford 27

Fremont-Mills 60 East Union 0

Lenox def. Griswold via forfeit

CLASS 8-PLAYER DISTRICT 10  

CAM 66 Exira/Elk Horn-Kimballton 6

West Harrison 52 Woodbine 34

Audubon 63 Coon Rapids-Bayard 23

CLASS 8-PLAYER DISTRICT 8 

Southeast Warren 58 Moravia 12

Martensdale-St. Marys 34 Mormon Trail 6

Lamoni def. Seymour via forfeit

CLASS 8-PLAYER DISTRICT 7 

Montezuma 87 Twin Cedars 0

Melcher-Dallas def. Woodward Academy via forfeit 

BGM 68 Grand View Christian 7

CLASS 8-PLAYER DISTRICT 1 

Kingsley-Pierson 62 Glidden-Ralston 20

Remsen St. Marys 53 Newell-Fonda 21

River Valley 32 Siouxland Christian 30 — OT

CLASS 8-PLAYER NON-DISTRICT 

Stanton-Essex 24 Murray 22

Ar-We-Va 33 Boyer Valley 30

Baxter 60 Collins-Maxwell 0 

CLASS A DISTRICT 6 

Madrid 44 Wayne 26

Lynnville-Sully 52 Colfax-Mingo 13

Belle Plaine 16 Ogden 14

CLASS A DISTRICT 7 

Mount Ayr 53 St. Albert 0

AHSTW 44 Sidney 6

Southwest Valley 15 Earlham 13

CLASS A DISTRICT 8 

Logan-Magnolia 29 IKM-Manning 19

Tri-Center 40 Lawton-Bronson 21

Woodbury Central 42 Westwood 0

CLASS 1A DISTRICT 6 

Central Decatur 22 Van Buren County 14

Sigourney-Keota 50 Cardinal 26

Pella Christian 55 Pleasantville 15

CLASS 1A DISTRICT 7 

Van Meter 56 Nodaway Valley 0

West Central Valley 23 Panorama 0

ACGC 35 Interstate 35 6 

CLASS 1A DISTRICT 8 

Underwood 45 Treynor 0

Kuemper Catholic 20 East Sac County 19

West Monona 39 MVAOCOU 0

CLASS 3A DISTRICT 1 

Carroll 23 Bishop Heelan Catholic 22

Sergeant Bluff-Luton 39 MOC-Floyd Valley 14

Boyden-Hull/Rock Valley 48 Sioux Center 16

CLASS 3A DISTRICT 6 

Harlan 55 Atlantic 7 

ADM 42 Creston 0

Knoxville (0-5, 0-1) at Saydel (0-5, 0-1)

CLASS 4A DISTRICT 1 

Denison-Schleswig 40 Storm Lake 0

Spencer 28 Fort Dodge 0

Webster City 50 LeMars 29

CLASS 4A DISTRICT 6 

Winterset 40 Glenwood 11

Lewis Central 56 Des Moines Hoover 0

Dallas Center-Grimes 36 Thomas Jefferson 0

CLASS 5A KMALAND 

Ames 52 Abraham Lincoln 31

Des Moines East 27 Sioux City West 21

Sioux City North 21 Waukee 18

IOWA NON-DISTRICT 

Columbus Junction (2-3) at North Mahaska (0-5, 0-4) ND

Riverside 59 Missouri Valley 14

KMALAND MISSOURI 8-PLAYER  

East Atchison 58 Mound City 6

King City 74 Rock Port 0

Nodaway Valley 58 DeKalb 6

Platte Valley 62 Southwest Livingston 8

South Holt 72 Stewartsville-Osborn 20

Stanberry 55 North Andrew 12

Worth County 56 Orrick 8

Bishop LeBlond 44 Kansas City East Christian 27

MIDLAND EMPIRE CONFERENCE

Maryville 47 Benton 12

Savannah 51 Cameron 23

Lafayette 35 Chillicothe 34

St. Pius X 46 St. James Academy 2 (NC)

KMALAND MISSOURI AREA 11-PLAYER DISTRICT 

Brookfield 14 Monroe City 6

Macon 42 South Shelby 26

Palmyra 41 Clark County 0

Polo 30 Trenton 20

NEBRASKA CLASS B DISTRICT 3 

Plattsmouth 28 Norris 21

Waverly 56 Beatrice 7

NEBRASKA CLASS C1 DISTRICT 1 

Nebraska City 38 Fairbury 6

Milford 15 Auburn 14

Lincoln Christian 55 Falls City 0

NEBRASKA CLASS C1 DISTRICT 2 

Ashland-Greenwood 35 Malcolm 0

Wahoo 52 Louisville 7 

Platteview 34 Raymond Central 7

NEBRASKA CLASS C2 DISTRICT 1 

Lincoln Lutheran 41 Syracuse 7 

Bishop Neumann 23 Centennial 21

Yutan 42 Wilber-Clatonia 35

NEBRASKA CLASS D1 DISTRICT 1 

Weeping Water 52 Elmwood-Murdock 32

Conestoga 76 Cedar Bluffs 15

NEBRASKA CLASS D1 DISTRICT 2 

Palmyra 70 Johnson County Central 46

Lourdes Central Catholic 64 Freeman 6

NEBRASKA CLASS D2 DISTRICT 1 

Johnson-Brock 68 Omaha Christian Academy 6

Mead 56 Diller-Odell 22

NEBRASKA CLASS SIX-MAN DISTRICT 1 

Pawnee City 50 Deshler 6

Meridian 27 Lewiston 26

KMALAND NEBRASKA NON-DISTRICT 

Gross Catholic 47 Crete 33

Humphrey/Lindsay Holy Family (4-1) at Omaha Brownell Talbot (2-3, 0-1 D1-1)

Falls City Sacred Heart 76 Humboldt-TRS 22

Sterling 60 Dorchester 16

Thursday, September 30th

KMALAND FOOTBALL SCOREBOARD 

Waukee Northwest 37 Sioux City East 24

 

Friday, September 24th

CLASS 2A DISTRICT 8 

Clarke 34 Shenandoah 7 

Greene County 41 Clarinda 0

Des Moines Christian 40 Red Oak 13

CLASS 8-PLAYER DISTRICT 9  

Fremont-Mills 54 East Mills 48

East Union 57 Griswold 12

Lenox 38 Stanton-Essex 0

CLASS 8-PLAYER DISTRICT 10 

CAM 58 Audubon 42

West Harrison 48 Coon Rapids-Bayard 12

Boyer Valley 38 Woodbine 32

CLASS 8-PLAYER DISTRICT 8

Martensdale-St. Marys 34 Murray 8

Lamoni 54 Mormon Trail 18

Moravia 66 Seymour 0

CLASS 8-PLAYER DISTRICT 7 

Baxter 74 BGM 44

Grand View Christian def. Woodward Academy (forfeit)

Melcher-Dallas (1-3, 0-2) at Twin Cedars (0-4, 0-2)

CLASS 8-PLAYER DISTRICT 1 

Ar-We-Va 53 Siouxland Christian 16

Glidden-Ralston 67 River Valley 14

Newell-Fonda 41 Kingsley-Pierson 34

CLASS 8-PLAYER NON-DISTRICT 

Exira/Elk Horn-Kimballton 37 Bedford 30

Montezuma 41 Southeast Warren 12

Remsen St. Mary’s 58 St. Edmond 6

CLASS A DISTRICT 6 

Belle Plaine 54 North Mahaska 12

Lynnville-Sully 21 Madrid 14

Colfax-Mingo 38 Ogden 26

CLASS A DISTRICT 7

AHSTW 47 Riverside 12

Mount Ayr 49 Sidney 12

Earlham 49 St. Albert 0

CLASS A DISTRICT 8 

IKM-Manning 16 Tri-Center 6

Logan-Magnolia 47 Missouri Valley 14

Woodbury Central 47 Lawton-Bronson 7

CLASS 1A DISTRICT 6 

Central Decatur 38 Pleasantville 28

Cardinal 60 Van Buren County 6

Sigourney-Keota 20 Pella Christian 13

CLASS 1A DISTRICT 7 

ACGC 52 Nodaway Valley 6

Interstate 35 26 Panorama 20

Van Meter 70 West Central Valley 0

CLASS 1A DISTRICT 8 

Underwood 70 MVAOCOU 6

Treynor 34 East Sac County 7

Kuemper Catholic 38 West Monona 13

CLASS 3A DISTRICT 1 

MOC-Floyd Valley 28 Bishop Heelan Catholic 14

Sergeant Bluff-Luton 14 Sioux Center 9

Boyden-Hull/Rock Valley 62 Carroll 6

CLASS 3A DISTRICT 6 

Harlan 64 Saydel 0

ADM 40 Atlantic 16

Creston 49 Knoxville 0

CLASS 4A DISTRICT 1 

Spencer 43 Denison-Schleswig 0

LeMars 36 Storm Lake 14

Webster City 41 Fort Dodge 14

CLASS 4A DISTRICT 6 

Glenwood 42 Des Moines Hoover 0

Lewis Central 49 Thomas Jefferson 20 

Winterset 20 Dallas Center-Grimes 13

CLASS 5A KMALAND 

Dowling Catholic 58 Abraham Lincoln 7

Waukee Northwest 74 Sioux City West 0

Ames 27 Sioux City North 14

Ankeny Centennial 30 Sioux City East 0

KMALAND MISSOURI 8-PLAYER  

East Atchison 48 Rock Port 0

Mound City 58 Nodaway Valley 14

South Holt 64 DeKalb 6

Platte Valley 56 Albany 38

Worth County 44 King City 34

Stanberry 75 Pattonsburg 14

North Andrew 74 St. Joseph Christian 6

MIDLAND EMPIRE CONFERENCE

Maryville 52 Cameron 0

St. Pius X 40 Chillicothe 0

Savannah 27 Benton 0

Central 63 Lafayette 56 — OT

KMALAND MISSOURI AREA 11-PLAYER DISTRICT 

Trenton 18 Milan 14

Monroe City 18 Palmyra 13

Brookfield 32 Macon 28

Centralia 20 Clark County 0

NEBRASKA CLASS B DISTRICT 3 

Plattsmouth 55 Crete 0

Beatrice 35 Norris 21

NEBRASKA CLASS C1 DISTRICT 1 

Milford 56 Nebraska City 28

Auburn 50 Lincoln Christian 7 

Falls City 28 Fairbury 20

NEBRASKA CLASS C1 DISTRICT 2 

Ashland-Greenwood 42 Raymond Central 7

Malcolm 28 Louisville 14

Wahoo 22 Platteview 7

NEBRASKA CLASS C2 DISTRICT 1 

Centennial 42 Syracuse 12

Bishop Neumann 24 Wilber-Clatonia 14

Yutan 30 Lincoln Lutheran 13

NEBRASKA CLASS D1 DISTRICT 1 

Weeping Water 52 Cedar Bluffs 6

Elmwood-Murdock def. Omaha Brownell Talbot (Forfeit)

NEBRASKA CLASS D1 DISTRICT 2 

Palmyra 70 Freeman 28

Johnson County Central 66 Humboldt-TRS 30

NEBRASKA CLASS D2 DISTRICT 1 

Falls City Sacred Heart 36 Johnson-Brock 20

Mead 58 Omaha Christian Academy 16

NEBRASKA CLASS SIX-MAN DISTRICT 1 

Pawnee City 77 Meridian 29

KMALAND NEBRASKA NON-DISTRICT 

Waverly 38 Mount Michael Benedictine 7

Lourdes Central Catholic 66 Conestoga 28

Southern (0-4) at Diller-Odell (1-3, 1-0 D2-1)

Parkview Christian def. Lewiston (forfeit)

Friday, September 17th

CLASS 2A DISTRICT 8 

Red Oak 31 Shenandoah 13

Clarinda 40 Clarke 7

Greene County 55 Des Moines Christian 0

CLASS 8-PLAYER DISTRICT 9

Fremont-Mills 60 Bedford 14

Stanton-Essex 60 Griswold 12

Lenox 75 East Union 21

CLASS 8-PLAYER DISTRICT 10 

Boyer Valley 26 West Harrison 0

Coon Rapids-Bayard 56 Woodbine 54

Audubon 56 Exira/Elk Horn-Kimballton 7

CLASS 8-PLAYER DISTRICT 8

Martensdale-St. Marys 58 Lamoni 44

Mormon Trail 40 Murray 34 — OT

Southeast Warren 71 Seymour 0

CLASS 8-PLAYER DISTRICT 7 

Montezuma 61 Melcher-Dallas 8

Baxter 66 Bishop Garrigan 13

BGM 64 Woodward Academy 28

CLASS 8-PLAYER DISTRICT 1 

Ar-We-Va 61 River Valley 18

Glidden-Ralston 63 Siouxland Christian 6

Remsen St. Mary’s 57 Kingsley-Pierson 26 

CLASS 8-PLAYER NON-DISTRICT 

CAM 78 East Mills 7

Moravia 70 Twin Cedars 6

Newell-Fonda 59 Bishop Garrigan 14

CLASS A DISTRICT 6 

Lynnville-Sully 48 Wayne 8

Ogden 48 North Mahaska 12

Belle Plaine 41 Colfax-Mingo 14

CLASS A DISTRICT 7

Mount Ayr 25 AHSTW 6

Riverside 24 Sidney 0

Southwest Valley 30 St. Albert 0

CLASS A DISTRICT 8 

IKM-Manning 49 Missouri Valley 8

Logan-Magnolia 26 Tri-Center 14

Westwood 49 Lawton-Bronson 28

CLASS 1A DISTRICT 6 

Pella Christian def. Van Buren County (FORFEIT)

Sigourney-Keota 42 Pleasantville 0

CLASS 1A DISTRICT 7 

Interstate 35 35 Nodaway Valley 0

Van Meter 77 Panorama 0

ACGC 56 West Central Valley 0

CLASS 1A DISTRICT 8 

Underwood 62 East Sac County 13

Treynor 63 West Monona 21

Kuemper Catholic 49 MVAOCOU 6

KMALAND IOWA 11-PLAYER NON-DISTRICT 

Harlan 41 Glenwood 13

Indianola 14 Lewis Central 9

Ballard 48 Atlantic 0

Creston 49 Gilbert 17

Denison-Schleswig 49 Thomas Jefferson 22

Sioux City North 27 Bishop Heelan Catholic 10

LeMars 17 MOC-Floyd Valley 0

Sergeant Bluff-Luton 35 Sioux City East 7

KMALAND IOWA AREA 11-PLAYER DISTRICT

Earlham 62 Madrid 0

Woodbury Central 41 Akron-Westfield 7

Boyden-Hull/Rock Valley 58 Algona 21

Spencer 17 Sioux Center 7

Carroll 27 Storm Lake 14

Newton 35 Saydel 6

Winterset 60 ADM 36

Fairfield 42 Knoxville 22

Des Moines Hoover 14 Perry 9

Norwalk 28 Dallas Center-Grimes 9

Webster City 36 Mason City 3

Fort Dodge 22 Marshalltown 21

KMALAND MISSOURI 8-PLAYER 

East Atchison 54 DeKalb 6

Rock Port 70 Nodaway Valley 24

Mound City 72 Southwest Livingston 8

South Holt 20 Platte Valley 18

North Andrew 88 Northland Christian 20

Worth County 84 Albany 28

Bishop LeBlond 44 St. Joseph Christian 16

MIDLAND EMPIRE CONFERENCE

St. Pius X 14 Maryville 13

Chillicothe 48 Cameron 7

Lafayette 56 Savannah 49

KMALAND MISSOURI AREA 11-PLAYER DISTRICT 

Macon 32 Highland 30

Palmyra 23 Brookfield 6

South Shelby 35 Clark County 20

Trenton 26 Putnam County 0

KMALAND NEBRASKA 11-PLAYER 

Plattsmouth 47 Mount Michael Benedictine 7

Auburn 27 Douglas County West 6

Louisville 57 Falls City 38

Platteview 38 Nebraska City 22

Ashland-Greenwood 21 Wayne 11

Superior 35 Syracuse 10

NEBRASKA CLASS D1 DISTRICT 1

Weeping Water 58 Conestoga 0

Omaha Brownell-Talbot 36 Cedar Bluffs 8

NEBRASKA CLASS D1 DISTRICT 2 

Lourdes Central Catholic 63 Palmyra 26

Freeman 72 Humboldt-TRS 36

NEBRASKA CLASS D2 DISTRICT 1 

Falls City Sacred Heart 66 Mead 12

Diller-Odell 48 Omaha Christian Academy 30

KMALAND NEBRASKA 8-PLAYER NON-DISTRICT 

Elmwood-Murdock 64 East Butler 34

Thayer Central 20 Johnson County Central 6

Johnson-Brock 54 Doniphan West 28

KMALAND NEBRASKA AREA 11-PLAYER DISTRICTS 

Beatrice 41 Elkhorn North 40 — OT

Crete 56 Lexington 28

Norris 44 Roncalli Catholic 0

Waverly 41 Northwest 34

Fairbury 28 Fillmore Central 7

Columbus Lakeview 49 Lincoln Christian 8

Milford 28 Wahoo 27

Centennial 10 Malcolm 7

Fort Calhoun 45 Raymond Central 35

Bishop Neumann 28 Tekamah-Herman 6

Lincoln Lutheran 14 Sutton 13

Wilber-Clatonia 46 Sandy Creek 14

Yutan 26 BRLD 7

KMALAND NEBRASKA AREA 6-PLAYER DISTRICT 

Spalding Academy 62 Deshler 14

Lewiston 82 Heartland Lutheran 30

St. Edward 52 Meridian 22

Parkview Christian 54 Pawnee City 36

Thursday, September 16th

KMALAND FOOTBALL SCOREBOARD 

Cardinal 28 Central Decatur 10

Abraham Lincoln 55 Sioux City West 33

Friday, September 10th

TRIANGLE 

Atlantic 37 Shenandoah 13

Treynor 20 Clarinda 13 — OT

Nodaway Valley 6 Red Oak 0

CLASS 8-PLAYER DISTRICT 9 

East Mills 71 Griswold 12

Stanton-Essex 68 East Union 8

Lenox 54 Bedford 12

CLASS 8-PLAYER DISTRICT 10 

Boyer Valley 60 Coon Rapids-Bayard 40

CAM 52 West Harrison 14

Woodbine 64 Exira/Elk Horn-Kimballton 12

CLASS 8-PLAYER DISTRICT 8 

Martensdale-St. Marys 32 Southeast Warren 26

Mormon Trail 40 Moravia 22

Murray 32 Lamoni 8

CLASS 8-PLAYER DISTRICT 7 

Grand View Christian 48 Twin Cedars 0

Baxter 72 Woodward Academy 22

Montezuma 67 BGM 32

CLASS 8-PLAYER DISTRICT 1 

Ar-We-Va 45 Glidden-Ralston 31

Newell-Fonda 42 River Valley 0

Remsen St. Mary’s 70 Siouxland Christian 0

CLASS 8-PLAYER NON-DISTRICT

Audubon 63 Fremont-Mills 20

Melcher-Dallas 44 Seymour 6

Harris-Lake Park 28 Kingsley-Pierson 8

CLASS A DISTRICT 6

Belle Plaine 52 Wayne 0

Ogden 27 Madrid 21

Colfax-Mingo 35 North Mahaska 32

CLASS A DISTRICT 7 

Southwest Valley 14 AHSTW 12

Riverside 29 Mount Ayr 26

Earlham 51 Sidney 0

CLASS A DISTRICT 8 

Woodbury Central 41 IKM-Manning 14

Logan-Magnolia 51 Westwood 24

Tri-Center 56 Missouri Valley 30

KMALAND IOWA 11-PLAYER NON-DISTRICT

Glenwood 48 Abraham Lincoln 0

Lewis Central 31 Norwalk 3

Underwood 69 St. Albert 7

Harlan 55 Sergeant Bluff-Luton 26

Creston 35 Denison-Schleswig 14

Greene County 13 Kuemper Catholic 3

Central Decatur 14 Panorama 5

Carroll 24 Thomas Jefferson 14

Spencer 49 Bishop Heelan Catholic 14

Sioux City East 42 LeMars 13

Sioux City West 40 Des Moines Hoover 12

Sioux City North 20 Des Moines North 0

KMALAND IOWA AREA 11-PLAYER DISTRICT

Lynnville-Sully 48 East Marshall 21

Gehlen Catholic 29 Lawton-Bronson 12

Cardinal 42 Davis County 38

Sigourney-Keota 42 Centerville 7

Pella Christian 21 PCM 7

Pleasantville 21 Eddyville-Blakesburg-Fremont 14

Van Buren County 57 Louisa-Muscatine 12

ACGC 42 Des Moines Christian 12

West Central Valley 20 Eagle Grove 0

Woodward-Granger 35 Interstate 35 21

Van Meter 28 Winterset 13

Cherokee 43 MVAOCOU 0

OABCIG 46 East Sac County 7

Ridge View 41 West Monona 0

Clarke 54 Perry 0

Boyden-Hull/Rock Valley 56 Unity Christian 0

Sioux Center 20 West Lyon 13

MOC-Floyd Valley 26 Storm Lake 17

Chariton 33 Saydel 18

Carlisle 62 Knoxville 8

ADM 38 North Polk 35

Fort Dodge 36 Waterloo East 6

Waverly-Shell Rock 31 Webster City 14

Johnston 17 Dallas Center-Grimes 16

KMALAND MISSOURI 8-PLAYER 

East Atchison 48 South Holt 0

Rock Port 72 Concordia 34

Platte Valley 54 Nodaway Valley 26

Albany 40 Mound City 32

Stanberry 34 King City 32

North Andrew 70 Pattonsburg 20

Worth County 80 Schuyler County 12

Bishop LeBlond 56 Doniphan West 50

MIDLAND EMPIRE CONFERENCE 

Maryville 36 Chillicothe 25

St. Pius X 48 Cameron 0

Lafayette 28 Benton 14

Kirksville 34 Savannah 28 (NC)

KMALAND MISSOURI AREA 11-PLAYER DISTRICT

Centralia 30 Brookfield 12

Highland 38 Clark County 0

Palmyra 40 Macon 21

Trenton 57 Princeton 28

KMALAND NEBRASKA 11-PLAYER 

Plattsmouth 42 Elkhorn North 17

Auburn 35 Platteview 20

Malcolm 43 Falls City 6

Nebraska City 61 Omaha Concordia 14

Ashland-Greenwood 38 Arlington 0

Louisville 41 Syracuse 7

KMALAND NEBRASKA 8-PLAYER  

Palmyra 54 Conestoga 8

Tri County 56 Elmwood-Murdock 50

Weeping Water 60 Johnson County Central 44

Lourdes Central Catholic 49 Johnson-Brock 8

Falls City Sacred Heart 52 BDS 8

KMALAND NEBRASKA 6-PLAYER 

Parkview Christian (1-0) at Sterling (2-0)

KMALAND NEBRASKA AREA 11-PLAYER DISTRICTS

Beatrice 21 Blair 14

Seward 46 Crete 31

Bennington 35 Norris 21

Elkhorn 14 Waverly 13

Sutton 45 Fairbury 7

Fort Calhoun 28 Lincoln Christian 19 

Milford 54 Fillmore Central 7

Raymond Central 54 Schuyler 8

Wahoo 21 Boys Town 12

Bishop Neumann 28 Doniphan-Trumbull 12

Centennial 42 Grand Island Central Catholic 27 

Wilber-Clatonia 34 Superior 14

Yutan 40 Ponca 7

KMALAND NEBRASKA AREA 8-PLAYER DISTRICTS  

Nebraska Lutheran 54 Cedar Bluffs 28

Omaha Brownell Talbot 52 Omaha Christian Academy 30

Freeman 50 Southern 12

Thayer Central 60 Humboldt-TRS 26

Lawrence-Nelson 46 Diller-Odell 26 

Osceola 60 Mead 42

KMALAND NEBRASKA AREA 6-PLAYER DISTRICT 

Lewiston 63 Dorchester 24

Wilcox-Hildreth 50 Meridian 15

Pawnee City 72 McCool Junction 44

Friday, September 3rd

TRIANGLE 

Shenandoah 28 Nodaway Valley 26

Underwood 47 Clarinda 7

Red Oak 20 West Central Valley 0

CLASS 8-PLAYER DISTRICT 9 

Bedford 52 Griswold 0

Lenox 76 East Mills 30

Fremont-Mills 64 Stanton-Essex 36

CLASS 8-PLAYER DISTRICT 10  

Audubon 53 Boyer Valley 14

CAM 76 Woodbine 20

Exira/Elk Horn-Kimballton 40 West Harrison 34

CLASS 8-PLAYER DISTRICT 8 

Martensdale-St. Marys 56 Moravia 6

Murray 72 Seymour 6

Southeast Warren 27 Mormon Trail 20

CLASS 8-PLAYER DISTRICT 7 

Baxter 68 Melcher-Dallas 0

BGM 91 Twin Cedars 0 

Montezuma (1-0) at Grand View Christian (0-1)

CLASS 8-PLAYER DISTRICT 1 

Kingsley-Pierson 51 Ar-We-Va 6

Remsen St. Mary’s 59 River Valley 0

Newell-Fonda (1-0) at Siouxland Christian (0-1)

CLASS 8-PLAYER NON-DISTRICT

Lamoni 50 East Union 6

Coon Rapids-Bayard 51 Woodward Academy 6

GTRA 68 Glidden-Ralston 37

CLASS A DISTRICT 6

Ogden 54 Wayne 12

Belle Plaine 20 Madrid 6

Lynnville-Sully 46 North Mahaska 6

CLASS A DISTRICT 7 

Earlham 40 AHSTW 7

Southwest Valley 29 Sidney 0

Riverside 49 St. Albert 36

CLASS A DISTRICT 8 

Lawton-Bronson 66 Missouri Valley 32

IKM-Manning 28 Westwood 20

Woodbury Central 18 Logan-Magnolia 13

KMALAND IOWA 11-PLAYER NON-DISTRICT

Indianola 52 Glenwood 16

Lewis Central 70 Carlisle 22

Kuemper Catholic 34 Atlantic 0

Harlan 56 Grinnell 7

Winterset 28 Creston 7

Abraham Lincoln 45 Denison-Schleswig 36

Tri-Center 14 Treynor 0

Mount Ayr 34 Central Decatur 27

Omaha South 43 Thomas Jefferson 22

Sergeant Bluff-Luton 28 Central Lyon/George-Little Rock 21

Sioux City East 54 Sioux City North 0

Sioux City West 42 South Sioux City 41 — OT

LeMars 22 Bishop Heelan Catholic 8

KMALAND IOWA AREA 11-PLAYER DISTRICT

Clarke 35 Colfax-Mingo 19

Cardinal 66 Central Lee 7

Davis County 29 Van Buren County 8

Pleasantville (1-0) at Interstate 35 (0-1)

Pella Christian 44 Panorama 7

Sigourney-Keota 42 Mid-Prairie 12

ACGC 62 Woodward-Granger 6

Van Meter 20 Williamsburg 0

Eagle Grove 32 MVAOCOU 6

Ridge View 38 East Sac County 14

Cherokee 41 West Monona 27

Greene County 63 Perry 0

Des Moines Christian 45 Des Moines Hoover 0

Carroll 24 Gilbert 7

West Sioux 42 Sioux Center 27

Boyden-Hull/Rock Valley 34 Western Christian 13

ADM 31 Ballard 14

South Tama 33 Saydel 0

Oskaloosa 35 Knoxville 0

Fort Dodge 42 Ames 21

OABCIG 42 Storm Lake 10

Spencer 41 Mason City 8

Webster City 42 Boone 0

Bondurant-Farrar 33 Dallas Center-Grimes 17

KMALAND MISSOURI 8-PLAYER 

East Atchison 84 Nodaway Valley 0

Rock Port 60 Platte Valley 12

Mound City 50 Stewartsville-Osborn 6

South Holt 74 Southwest Livingston 0

Stanberry 50 Albany 0

Worth County 72 St. Joseph Christian 0

Bishop LeBlond 34 North Andrew 14

KMALAND MISSOURI 11-PLAYER 

Harrisonville 28 Maryville 20

Chillicothe 34 Kirksville 14

Lincoln College Prep 60 Cameron 7

Savannah 6 Lathrop 0

Lafayette 50 Atchison KS 21

St. Pius X 56 St. Michael the Archangel 10

Pleasant Hill 50 Benton 19

KMALAND MISSOURI AREA 11-PLAYER DISTRICT

Marceline 20 Brookfield 0

Duchesne 21 Macon 14

Bowling Green 45 Palmyra 0

East Buchanan 42 Trenton 7

KMALAND NEBRASKA 11-PLAYER  

Plattsmouth 55 Ralston 7 

Auburn 28 Fort Calhoun 6

Raymond Central 42 Falls City 16

Ashland-Greenwood 33 Milford 0

Nebraska City 41 Louisville 28

Fillmore Central 27 Syracuse 0

KMALAND NEBRASKA 8-PLAYER 

Freeman 60 Conestoga 30

Clarkson/Leigh 46 Elmwood-Murdock 24

Palmyra 68 Omaha Brownell Talbot 24

Weeping Water 40 Tri County 26

Johnson County Central 28 Southern 18

Lourdes Central Catholic 67 Guardian Angels Central Catholic 32

Falls City Sacred Heart 53 Nebraska Lutheran 0

Johnson-Brock 32 BDS 30

KMALAND NEBRASKA 6-PLAYER 

Sterling 73 Elba 6

KMALAND NEBRASKA AREA 11-PLAYER DISTRICTS

Beatrice 33 Lexington 13

Crete 24 McCook 14

Skutt Catholic 27 Waverly 24 — 2 OT

Superior 42 Fairbury 24

Lincoln Lutheran 23 Lincoln Christian 7

Yutan 34 Malcolm 12

Platteview 19 Boys Town 18

Wahoo 13 Adams Central 8

Norfolk Catholic 27 Bishop Neumann 24

Aquinas Catholic 14 Centennial 0

Wilber-Clatonia 36 Sutton 32 

KMALAND NEBRASKA AREA 8-PLAYER DISTRICTS 

Humboldt-TRS 52 Diller-Odell 44

Mead 38 Allen 26

High Plains Community 57 Omaha Christian Academy 14

KMALAND NEBRASKA AREA 6-PLAYER DISTRICT 

Red Cloud 67 Lewiston 12

Pawnee City 74 Dorchester 16

Friday, August 28th

TRIANGLE  

Missouri Valley 44 Shenandoah 29

Creston 18 Clarinda 6

Riverside 41 Red Oak 20

KMALAND IOWA 8-PLAYER 

CAM 48 Fremont-Mills 6

East Mills 53 Woodbine 36

Stanton-Essex 54 Martensdale-St. Marys 14

Exira/Elk Horn-Kimballton 59 Griswold 8

Audubon 48 Southeast Warren 21

Bedford 66 Lamoni 28

Murray 40 East Union 8

Lenox 64 Seymour 6

St. Edmond 62 Ar-We-Va 56 — OT

Boyer Valley 68 River Valley 14

West Harrison 48 Siouxland Christian 6

Mormon Trail 74 Melcher-Dallas 6

Winfield-Mount Union 84 Moravia 34

AREA DISTRICT IOWA 8-PLAYER 

Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire 42 Kingsley-Pierson 38

Harris-Lake Park at St. Mary’s, Remsen 

Newell-Fonda 54 West Bend-Mallard 12

Montezuma 56 HLV, Victor 20

Baxter 48 Colo-Nesco 20

Grand View Christian 36 GMG 24

Iowa Valley at BGM, Brooklyn

Collins-Maxwell at Woodward Academy

KMALAND IOWA 11-PLAYER 

Glenwood 38 Atlantic 0

Harlan 36 Lewis Central 29

Treynor 35 St. Albert 2

Denison-Schleswig 28 Carroll 7

Logan-Magnolia 40 Kuemper Catholic 14

Sidney 46 Wayne 6

AHSTW 20 IKM-Manning 16

Underwood 50 Tri-Center 14

Central Decatur 28 Southwest Valley 0

Nodaway Valley 20 Mount Ayr 16

Abraham Lincoln 34 Thomas Jefferson 16

Sioux City East 43 Bishop Heelan Catholic 7

Sergeant Bluff-Luton 37 LeMars 7

Des Moines Lincoln 68 Sioux City West 6

AREA DISTRICT IOWA 11-PLAYER 

Lynnville-Sully at Pleasantville

Woodward-Granger 33 Madrid 0

North Mahaska at West Central Valley

Ogden 33 Perry 0

North Tama 31 Belle Plaine 14

Panorama 26 Colfax-Mingo 21

Van Meter 42 Earlham 0

Lawton-Bronson 14 Akron-Westfield 7

Westwood 43 MVAOCOU 8

Woodbury Central 52 Hinton 0

Cardinal 70 Pekin 19

Van Buren County 46 Central Lee 6

Sigourney-Keota 23 Durant 20

Pella Christian 56 Des Moines Christian 14

Southeast valley 28 Interstate 35 0

ACGC 29 Greene County 27 — OT

South Central Calhoun 48 East Sac County 7

Alta-Aurelia 21 West Monona 6

Clarke 43 Saydel 6

Sioux Center 31 Sheldon 0

Sibley-Ocheyedan at MOC-Floyd Valley

Boyden-Hull/Rock Valley 35 Central Lyon/George-Little Rock 7

Gilbert at ADM

Newton 41 Knoxville 0

Humboldt 35 Webster City 7

Fort Dodge 28 Mason City 13

Estherville-Lincoln Central 34 Storm Lake 0

Spirit Lake 27 Spencer 13

Des Moines North 24 Des Moines Hoover 8

Winterset 26 Carlisle 3

North Polk 34 Dallas Center-Grimes 7

KMALAND MISSOURI 8-PLAYER 

East Atchison 64 Southwest Livingston 6

Rock Port 54 DeKalb 8

Nodaway Valley 60 Stewartsville 14

Platte Valley 32 Mound City 22

Worth County 50 South Holt 22

Stanberry 58 Appleton City 22

King City 62 North Andrew 26

Bishop LeBlond 70 Pattonsburg 20

KMALAND MISSOURI 11-PLAYER

Blair Oaks 40 Maryville 6

Chillicothe 27 Marshall 8

Cameron 34 KC Northeast 0

Excelsior Springs 21 Savannah 6

St. Pius X 21 Pembroke Hill 14

Lincoln College Prep 46 Benton 7

KMALAND NEBRASKA 8-PLAYER

Exeter-Milligan/Friend 54 Conestoga 6

Palmyra 58 Omaha Christian Academy 0

Weeping Water 44 Freeman 38

Tri County 36 Johnson County Central 18

Elmwood-Murdock 74 Mead 50

Lourdes Central Catholic 59 Sacred Heart 42

Johnson-Brock 72 Nebraska Lutheran 14

Lourdes Central Catholic 59 Sacred Heart 42

Johnson-Brock 72 Nebraska Lutheran 14

AREA DISTRICT NEBRASKA 8-PLAYER 

Emerson-Hubbard at Cedar Bluffs

Stanton 60 Omaha Brownell Talbot 0

Southern at Humboldt-TRS

BDS 34 Diller-Odell 20

KMALAND NEBRASKA 11-PLAYER

Plattsmouth 28 Blair 7

Platteview 35 Falls City 14

Nebraska City 47 Schuyler 0

Ashland-Greenwood 17 Auburn 16

Douglas County West 20 Louisville 7

Lincoln Christian 35 Syracuse 6

AREA DISTRICT NEBRASKA 11-PLAYER 

Beatrice 47 Ralston 27

York 28 Crete 27 — OT

Elkhorn North 20 Norris 18

Minden 49 Fairbury 8

Milford 14 Malcolm 7

Raymond Central Fillmore Central 

Columbus Scotus 31 Wahoo 14

Aquinas Catholic 27 Bishop Neumann 0

Centennial 34 Superior 6

Lincoln Lutheran 68 Omaha Concordia 0

Hastings St. Cecilia 34 Wilber-Clatonia 20

Archbishop Bergan 35 Yutan 7

KMALAND NEBRASKA 6-PLAYER

Sterling 61 Hampton 6

AREA DISTRICT NEBRASKA 6-PLAYER 

Red Cloud 59 Deshler 19

Meridian 46 Dorchester 28

Thursday, August 26th

KMALAND FOOTBALL SCOREBOARD

IOWA

Sioux City North 25 South Sioux City 7

NEBRASKA

Omaha Northwest 21 Omaha Bryan 14 

Millard South 55 Millard North 13

Bellevue West 58 Omaha Burke 14 

Waverly 20 Elkhorn North 14 

Thursday, November 19th

HIGH SCHOOL FOOTBALL PLAYOFFS

Iowa State Championships 

8-Player: St. Mary's, Remsen 48 Fremont-Mills 0

Class A: Regina Catholic 52 Grundy Center 28

Class 3A: North Scott 30 Harlan 6

NATIONAL FOOTBALL LEAGUE 

Seattle 28 Arizona 21

Friday, November 6th

IOWA STATE FOOTBALL PLAYOFFS 

Class 8-Man Quarterfinals 

Remsen, St. Mary’s 42 Audubon 27

Fremont-Mills 30 CAM, Anita 28

Don Bosco 42 Janesville 12

Montezuma 62 Easton Valley 35

Class A Quarterfinals 

St. Albert 24 Logan-Magnolia 0

Grundy Center 20 West Hancock 14

Regina Catholic 32 Wapsie Valley 27

Saint Ansgar 49 MFL MarcMac 14

Class 1A Quarterfinals 

OABCIG 63 West Sioux 14

South Central Calhoun 26 Southeast Valley 6

Van Meter 33 Underwood 14

Sigourney-Keota 35 Columbus Catholic 32

Class 2A Quarterfinals

Central Lyon/George-Little Rock 34 West Lyon 14

PCM, Monroe 21 West Marshall 20

Camanche 34 West Liberty 20

Waukon 24 Solon 8

Class 3A Quarterfinals 

Boyden-Hull/Rock Valley 23 Webster City 14

Harlan 21 Lewis Central 14

Cedar Rapids Xavier 21 Grinnell 7

North Scott 24 West Delaware 21

Class 4A Quarterfinals 

Pleasant Valley 38 Iowa City West 24

Southeast Polk 48 Cedar Rapids Kennedy 0

Ankeny 28 Waukee 7

MISSOURI DISTRICT SEMIFINALS 

Class 8-Man District 3 

North Andrew 44 Pattonsburg 34

South Holt/Nodaway-Holt 53 King City 22

Class 8-Man District 4 

Stanberry 56 Rock Port 0

East Atchison 60 Worth County 14

Class 3 District 8 

Richmond 62 Chillicothe 41

Maryville 41 Cameron 13

Class 4 District 8 

Smithville 42 Lafayette 0

Kearney 41 Winnetonka 34

Class 2 District 8  

St. Pius X 20 Brookfield 6

Lafayette County 21 Lexington 14

NEBRASKA STATE FOOTBALL PLAYOFFS 

Class A Quarterfinals 

Kearney 41 Bellevue West 40 — OT

Elkhorn South 28 Lincoln Southeast 7

Millard South 34 Creighton Prep 20

Omaha Westside 49 Lincoln East 29

Class B Quarterfinals 

Plattsmouth 34 Bennington 27

Aurora 28 Norris 21

Elkhorn 41 Waverly 16

Hastings 45 Grand Island Northwest 42

Class C1 Quarterfinals 

Adams Central 35 Ashland-Greenwood 6

Kearney Catholic 21 Auburn 12

St. Paul 50 Lincoln Christian 21

Pierce 42 Wahoo 28

Class C2 Quarterfinals 

Archbishop Bergan 28 Sutton 7

Yutan 54 Wilber-Clatonia 19

Oakland-Craig 15 Hartington Cedar Catholic 6

Ord 24 Aquinas Catholic 12

Class D1 Quarterfinals 

Tri County 44 Weeping Water 28

Dundy County-Stratton 50 Stanton 24

Burwell 49 Neligh-Oakdale 48

Cross County 62 Elm Creek 6

Class D2 Quarterfinals 

Falls City Sacred Heart 54 Osceola 28

Sandhills/Thedford 50 Pleasanton 8

Central Valley 44 St. Mary’s 14

BDS 60 Kenesaw 27

Class Six Man Quarterfinals 

Arthur County 55 Creek Valley 38

Sterling 52 Red Cloud 14

McCool Junction 79 Paxton 20

Cody-Kilgore 42 Potter-Dix 8

Friday, October 30th

KMALAND FOOTBALL SCHEDULE — WEEK 10

Iowa Class 8-Man Pod A 

St. Mary’s, Remsen 53 Harris-Lake Park 13

Audubon 28 Newell-Fonda 6

Iowa Class 8-Man Pod B

CAM, Anita 62 Lamoni 6

Fremont-Mills 58 Martensdale-St. Marys 42

Iowa Class 8-Man Pod C 

Janesville 66 New London 22

Don Bosco 44 Tripoli 38

Iowa Class 8-Man Pod D 

Easton Valley 55 Gladbrook-Reinbeck 0

Montezuma 56 BGM, Brooklyn 14

Iowa Class A Pod A 

St. Albert 20 South O’Brien 8

Logan-Magnolia 36 Riverside 14

Iowa Class A Pod B 

West Hancock 56 Hartley-Melvin-Sanborn 18

Grundy Center 40 Nodaway Valley 0

Iowa Class A Pod C 

Wapsie Valley 15 Lisbon 8

Regina Catholic 28 Alburnett 7

Iowa Class A Pod D 

MFL MarMac 22 Edgewood-Colesburg 14

Saint Ansgar 42 South Winneshiek 6

Iowa Class 1A Pod A 

OABCIG 41 Western Christian 14

West Sioux 36 Emmetsburg 15

Iowa Class 1A Pod B 

South Central Calhoun 20 South Hamilton 8

Southeast Valley 34 Denver 7

Iowa Class 1A Pod C 

Van Meter 49 Pella Christian 23

Underwood 42 Mount Ayr 17

Iowa Class 1A Pod D 

Columbus Catholic 32 Mediapolis 20

Sigourney-Keota 35 Beckman Catholic 14

Iowa Class 2A Pod A 

Central Lyon/George-Little Rock 28 Estherville-Lincoln Central 6

West Lyon 12 Spirit Lake 0

Iowa Class 2A Pod B

West Marshall 27 Atlantic 7

PCM, Monroe 42 Greene County 0

Iowa Class 2A Pod C 

Camanche 35 Tipton 29

West Liberty 20 Williamsburg 14

Iowa Class 2A Pod D 

Waukon 46 Monticello 14

Solon 37 Independence 21

Iowa Class 3A Pod A 

Boyden-Hull/Rock Valley 42 Spencer 7

Webster City 28 Sergeant Bluff-Luton 21

Iowa Class 3A Pod B 

Lewis Central 34 Ballard 6

Harlan 49 Carlisle 42

Iowa Class 3A Pod C 

Grinnell 6 Pella 0

Cedar Rapids Xavier 17 Wahlert Catholic 14

Iowa Class 3A Pod D 

West Delaware 47 Washington 14

North Scott 13 Assumption, Davenport 10

Iowa Class 4A Pod A 

Pleasant Valley 10 Bettendorf 6

Iowa City West 38 Dubuque Hempstead 24

Iowa Class 4A Pod B 

Southeast Polk 41 Ankeny Centennial 7

Cedar Rapids Kennedy 45 Cedar Rapids Prairie 14

Iowa Class 4A Pod C 

Ankeny 37 Cedar Falls 16

Waukee 50 Indianola 28

Iowa Class 4A Pod D 

Dowling Catholic 38 Waterloo West 12

WDM Valley 41 Urbandale 0

Missouri Class 8-Man District 3 First Round

North Andrew 50 DeKalb 8

South Holt/Nodaway-Holt 78 Stewartsville/Osborn 22

Missouri Class 8-Man District 4 First Round

Stanberry 48 Platte Valley 0

East Atchison 58 North-West Nodaway 12

Worth County 46 Mound City 26

Missouri Class 3 District 8 First Round 

Maryville 60 Kansas City Northeast 20

Cameron 58 Kansas City Central 20

Chillicothe 34 Benton 28 — OT

Nebraska Class B First Round 

Bennington 52 Seward 26

Plattsmouth 13 McCook 9

Aurora 54 Scottsbluff 13

Norris 35 Beatrice 27

Elkhorn 53 Gross Catholic 7

Waverly 42 Blair 8

Northwest 27 Skutt Catholic 20

Hastings 47 Roncalli Catholic 21

Nebraska Class C1 First Round 

Ashland-Greenwood 24 Logan View/Scribner-Snyder 7

Adams Central 31 Wayne 13

Auburn 37 Battle Creek 15

Kearney Catholic 41 Chadron 0

St. Paul 48 Cozad 0

Lincoln Christian 27 Gothenburg 24 — OT

Wahoo 43 Mitchell 14

Pierce 42 West Point-Beemer 21

Nebraska Class C2 First Round 

Archbishop Bergan 55 Lincoln Lutheran 15

Sutton 30 North Platte St. Patrick’s 6

Wilber-Clatonia 46 Grand Island Central Catholic 33

Yutan 57 Centura 12

Oakland-Craig 44 Crofton 14

Hartington Cedar Catholic 21 Bridgeport 0

Aquinas Catholic 27 Norfolk Catholic 10

Ord 38 Bishop Neumann 14

Nebraska Class D1 Second Round 

Tri County 40 Laurel-Concord-Coleridge 12

Weeping Water 36 Lutheran High Northeast 32

Stanton 56 Arcadia Loup City 14

Dundy County Stratton 48 Lourdes Central Catholic 30

Burwell 50 Howells-Dodge 14

Neligh-Oakdale 72 Hi-Line 50

Elm Creek 24 Nebraska Christian 22

Cross County 54 Cambridge 16

Nebraska Class D2 Second Round 

Falls City Sacred Heart 54 Creighton 28

Osceola 50 Humphrey St. Francis 46

Sandhills/Thedford 60 Loomis 16

Pleasanton 46 Wynot 30

Central Valley 79 Medicine Valley 42

St. Mary’s 34 Bloomfield 24

Kenesaw 64 Allen 20

BDS 50 Ansley-Litchfield 30

Nebraska Six-Man First Round 

Arthur County 55 Pawnee City 8

Creek Valley 40 Spalding Academy 16

Red Cloud 50 Dorchester 34

Sterling 54 Southwest 6

McCool Junction 83 Parkview Christian 24

Paxton 44 Sumner-Eddyville-Miller 38

Cody-Kilgore 30 Stuart 0

Potter-Dix 66 Wallace 34

Nebraska Class A Second Round

Bellevue West 45 Lincoln Southwest 14

Kearney 30 Gretna 28

Fremont 48 Elkhorn South 28

Lincoln Southeast 31 Columbus 7

Millard South 21 Millard West 7

Creighton Prep 28 Millard North 17

Lincoln East 42 North Platte 0

Omaha Westside 45 Grand Island 3

Friday, October 23rd

KMALAND FOOTBALL SCOREBOARD — WEEK 9/ROUND 2 

Class 2A Pod Championships 

16: Greene County 24 Clarinda 0 

15: Atlantic 21 Des Moines Christian 0

Class 8-Man Pod Championships 

16: Fremont-Mills 46 Woodbine 26

15: CAM, Anita 68 Stanton-Essex 6

14: Audubon 40 East Mills 7

13: Martensdale-St. Marys 65 Collins-Maxwell 28

12: Lamoni 38 Southeast Warren 13

3: Harris-Lake Park 55 Coon Rapids-Bayard 32

1: St. Mary’s, Remsen 71 West Harrison 6

Class A Pod Championships 

16: Logan-Magnolia 27 IKM-Manning 6

15: Riverside 26 Lawton-Bronson 24

14: St. Albert 31 Woodbury Central 0

13: Nodaway Valley 26 Earlham 0

Class 1A Pod Championships 

15: Underwood 37 Woodward-Granger 7

14: Mount Ayr 20 Interstate 35 14

3: Western Christian 48 Treynor 15

2: Emmetsburg 42 Kuemper Catholic 14

Class 3A Pod Championships 

16: Lewis Central 35 Norwalk 7

15: Harlan 36 Bondurant-Farrar 7

3: Sergeant Bluff-Luton 44 Denison-Schleswig 14

Class 4A Pod Championships 

1: Ankeny Centennial 55 Sioux City East 14

14: Ankeny 70 Thomas Jefferson 0

15: Dowling Catholic 65 Sioux City North 11

16: WDM Valley 44 Abraham Lincoln 6

Missouri 8-Man 

East Atchison 46 Platte Valley 0

Rock Port 20 Mound City 14

South Holt/Nodaway-Holt 58 North-West Nodaway 8

North Andrew 58 Schuyler County 0

Stanberry 44 Worth County 14

Southwest Livingston 84 King City 66

Stewartsville 57 DeKalb 12

Midland Empire Conference 

Maryville 26 Lafayette 14

St. Pius X 41 Savannah 6

Chillicothe 34 Benton 14

Cameron 27 Marshall 20 (NC)

Class 3 District 8 

Richmond 32 Lexington 16

Nebraska Class B District 3 

Waverly 24 Norris 0

Beatrice 70 Crete 12

Nebraskas Class C1 District 1 

Auburn 41 Falls City 8

Wahoo 47 Malcolm 0

Nebraska Class C1 District 2 

Ashland-Greenwood 47 Platteview 6

Wahoo 47 Malcolm 0

Nebraska Class C2 District 1 

Syracuse 24 Bishop Neumann 19

Yutan 53 Centennial 14

Wilber-Clatonia 27 Lincoln Lutheran 13

Nebraska Six Man District 1 

Deshler 45 Wilcox-Hildreth 12

Nebraska Class A Playoffs 

Lincoln Southwest 27 Lincoln North Star 21

Kearney 46 Lincoln Northeast 6

Fremont 48 Papillion-LaVista South 28

Columbus 31 Papillion-LaVista 15

Millard West 47 Bellevue East 20

Millard North 52 Norfolk 6

North Platte 33 Lincoln High 14

Grand Island 36 Lincoln Pius X 0

Thursday, October 22nd

KMALAND FOOTBALL SCOREBOARD

Class D1 State Playoffs – First Round

Tri County def. Southern via forfeit

Lourdes Central Catholic 54 Humphrey/Lindsay Holy Family 34

Weeping Water 24 Freeman 14

Lutheran High Northeast 50 Elmwood-Murdock 22

Stanton 81 EMF 28

Laurel-Concord-Coleridge 76 Thayer Central 36

Howells-Dodge 42 Guardian Angels CC 14

Cross County 56 Clarkson/Leigh 6

Class D2 State Playoffs – First Round

Falls City Sacred Heart 60 Fullerton 14

Creighton 54 Osmond 26

Humphrey St. Francis 74 Niobrara/Verdigre 6

Allen 46 Johnson-Brock 20

Wynot 46 Winside 20

Osceola 52 Pender 0

Bloomfield 26 Mead 0

BDS 50 Elgin Public/Pope John 0

Regular Season Scores 

Pawnee City 59 Lewiston 7

Friday, October 16th

KMALAND HIGH SCHOOL FOOTBALL SCOREBOARD – WEEK 8

Class 2A Pod 16 

Clarinda 55 Shenandoah 20

Greene County 49 Red Oak 0

Class 2A Pod 15 

Des Moines Christian 38 Albia 0

Class 8-Man Pod 16 

Fremont-Mills 52 Exira/Elk Horn-Kimballton 6

Woodbine 84 Glidden-Ralston 0

Class 8-Man Pod 15 

CAM, Anita 67 Griswold 18

Stanton-Essex 61 Murray 22

Class 8-Man Pod 14 

East Mills 41 Lenox 16

Audubon 55 Bedford 0

Class 8-Man Pod 13 

Collins-Maxwell 56 Mormon Trail 8

Class 8-Man Pod 12 

Southeast Warren 76 Seymour 8

Lamoni 72 Grand View Christian 27

Class 8-Man Pod 11 

English Valleys 56 Moravia 13

New London 52 WACO, Wayland 6

Class 8-Man Pod 3 

Harris-Lake Park 47 River Valley 16

Class 8-Man Pod 2 

Kingsley-Pierson 64 Ar-We-Va 29

Newell-Fonda 54 West Bend-Mallard 6

Class 8-Man Pod 1 

St. Mary’s, Remsen 56 GTRA 14

West Harrison 54 Boyer Valley 42

Class A Pod 16 

IKM-Manning 34 Southwest Valley 20

Class A Pod 15 

Lawton-Bronson 14 Tri-Center 8

Riverside 53 AHSTW 12

Class A Pod 14 

St. Albert 45 Sidney 14

Woodbury Central 44 West Monona 22

Class A Pod 13 

Nodaway Valley 20 North Mahaska 0

Class 1A Pod 16 

East Sac County 21 Missouri Valley 16

Class 1A Pod 15 

Underwood 49 West Central Valley 7

Woodward-Granger 51 Colfax-Mingo 14

Class 1A Pod 14 

Interstate 35, Truro 20 Central Decatur 14

Class 1A Pod 3 

Treynor 83 MVAOCOU 18

Class 1A Pod 2 

Kuemper Catholic 16 Pocahontas Area 8

Emmetsburg 49 Eagle Grove 6

Class 3A Pod 16 

Lewis Central 63 Creston/Orient-Macksburg 12

Norwalk 30 Glenwood 29

Class 3A Pod 15 

Bondurant-Farrar 14 ADM 7

Class 3A Pod 3 

Storm Lake 36 LeMars 28

Class 3A Pod 2 

Humboldt 40 Bishop Heelan Catholic 17

Class 3A Pod 1 

Denison-Schleswig 12 Carroll 7

Class 4A Pod 14 

Thomas Jefferson 49 Sioux City West 7

Missouri 8-Man   

Stanberry 20 East Atchison 18

Mound City 40 DeKalb 12

Southwest Livingston 76 North-West Nodaway 26

Stewartsville 40 Platte Valley 16

North Andrew 30 Worth County 14

Albany 56 King City 36

Bishop LeBlond 37 Schuyler County 24

North Shelby 78 Orrick 22

Pattonsburg 94 St. Paul Lutheran 50

Midland Empire Conference 

Maryville 39 Savannah 17

St. Pius X 16 Lafayette 14

Cameron 42 Benton 0

Chillicothe 33 Kansas City East 14

Class 3 District 8 

Richmond 41 Knob Noster 0

Pembroke Hill 54 Northeast Kansas City 8

Nebraska Class B District 3 

Plattsmouth 35 Beatrice 21

Waverly 35 Crete 6

Norris 38 Lincoln Pius X 7 (ND)

Nebraska Class C1 District 1  

Falls City 54 Nebraska City 21

Lincoln Christian 41 Milford 14

Nebraska Class C1 District 2 

Ashland-Greenwood 47 Louisville 14

Platteview 29 Malcolm 17

Wahoo 41 Raymond Central 0

Nebraska Class C2 District 1 

Wilber-Clatonia 47 Syracuse 7

Yutan 14 Bishop Neumann 7

Lincoln Lutheran 21 Centennial 17

Nebraska Class D1 District 1 

Elmwood-Murdock 60 Cedar Bluffs 24

Nebraska Class D2 District 1 

Mead 34 Johnson-Brock 28

Nebraska Class D6 District 1 

Sterling 60 Lewiston 7

Deshler 54 Meridian 31

Metro Conference

Bellevue East 24 Papillion-LaVista 14

Millard South 64 Lincoln North Star 0

North Platte 17 Millard West 7

Millard North 40 Fremont 7

Omaha Westside 49 St. Thomas Aquinas 6

Friday, October 9th

KMALAND HIGH SCHOOL FOOTBALL SCOREBOARD – WEEK 7

Class 2A District 9  

Greene County 42 Shenandoah 6

Clarinda 36 Des Moines Christian 7

Atlantic 42 Red Oak 0 

8-Man District 7  

CAM, Anita 34 Stanton-Essex 20

East Mills 63 Pattonsburg 14 (ND)

Central Valley 25 Fremont-Mills 16 (ND)

8-Man District 8  

Boyer Valley 56 Exira/EHK 34

Coon Rapids-Bayard 49 Glidden-Ralston 0

Ar-We-Va 43 West Harrison 36

8-Man District 6

Southeast Warren 36 Lamoni 30 — OT

Martensdale-St. Marys 42 Murray 34

Melcher-Dallas 44 Grand View Christian 20

Mormon Trail 52 Seymour 12

8-Man District 4  

Montezuma 62 Lone Tree 24

Moravia 53 Tri-County 12

Winfield-Mount Union 42 WACO, Wayland 28

New London 62 Twin Cedars 12

English Valleys 56 Collins-Maxwell 6 (ND)

Class A District 10  

Logan-Magnolia 35 IKM-Manning 6 

Ridge View 38 Westwood 7

Woodbury Central 63 West Monona 6

Class A District 9 

Riverside 15 Southwest Valley 0

St. Albert 57 Sidney 20

Class A District 8  

Ogden 25 Madrid 12

Earlham 57 Wayne 0

Class 1A District 9 

OABCIG 57 Treynor 20

Underwood 63 Missouri Valley 0

East Sac County 65 MVAOCOU 0

Class 1A District 8  

Panorama 41 Kuemper Catholic 10

Van Meter 41 Woodward-Granger 0

ACGC 50 West Central Valley 0

Class 1A District 7 

Mount Ayr 21 Central Decatur 14

Interstate 35, Truro 22 Pleasantville 7

Pella Christian 63 Colfax-Mingo 34

Class 3A District 9  

Carroll 21 Creston/Orient-Macksburg 14

Glenwood 34 Denison-Schleswig 0

Harlan 28 Lewis Central 10

Class 3A District 1 

LeMars 21 Bishop Heelan Catholic 7

Spencer 27 Sergeant Bluff-Luton 24

Boyden-Hull/Rock Valley 28 Storm Lake 14

Class 4A   

Thomas Jefferson 41 Sioux City West 23

Sioux City East 31 Abraham Lincoln 27

Missouri 8-Man  

East Atchison 52 Stewartsville 6

Bishop LeBlond 36 North-West Nodaway 14

South Holt/Nodaway-Holt 69 Mound City 24

Platte Valley 52 DeKalb 50

North Andrew 50 Albany 46

Stanberry 36 North Shelby 34 — OT

Orrick 55 Santa Fe 26

King City 52 Schuyler County 0

Midland Empire Conference 

Maryville 49 Lincoln College Prep 10

Cameron 34 Lafayette 33

St. Pius X 47 Benton 7

Savannah 37 Chillicothe 8

Class 3 District 8 

Richmond 46 Holden 7

Nebraska Class B District 3

Waverly 36 Plattsmouth 0

Norris 47 Crete 8

Beatrice 33 Seward 28 (ND)

Nebraska Class C1 District 1 

Auburn 56 Nebraska City 15

Milford 28 Falls City 21

Lincoln Christian 38 Fairbury 8

Nebraska Class C1 District 2 

Ashland-Greenwood 47 Wahoo 22

Louisville 41 Platteview 22

Malcolm 14 Raymond Central 6

Nebraska Class C2 District 1 

Yutan 42 Syracuse 0 

Bishop Neumann 19 Lincoln Lutheran 7

Wilber-Clatonia 49 Centennial 21

Nebraska Class D1 District 1  

Elmwood-Murdock 56 Conestoga 8

Mead 54 Cedar Bluffs 20

Nebraska Class D1 District 2

Johnson County Central 58 Humboldt-TRS 36

Class D2 District 1 

Johnson-Brock 50 Diller-Odell 14

Class D6 District 1 

Sterling 59 Pawnee City 16

Deshler 53 Lewiston 19

McCool Junction 65 Meridian 0 

Metro Conference

Lincoln Southeast 49 Bellevue East 16

Bellevue West 42 Millard West 7

Creighton Prep 68 Lincoln Northeast 0

Elkhorn South 35 Gretna 10

Millard North 38 Grand Island 35 — 2 OT

Omaha Westside 52 Norfolk 3

Lincoln Southwest 25 Papilliion-LaVista 14

Friday, October 2nd

KMALAND HIGH SCHOOL FOOTBALL SCOREBOARD – WEEK 6

Class 2A District 9  

Atlantic 28 Shenandoah 0

Greene County 22 Clarinda 15 — OT

Des Moines Christian 22 Red Oak 13

8-Man District 7  

East Mills 53 East Union 12

Coon Rapids-Bayard 49 Stanton-Essex 12

8-Man District 8  

West Harrison 36 Boyer Valley 8

Ar-We-Va 61 Exira/EHK 12

Woodbine 98 Glidden-Ralston 47

8-Man District 6

Martensdale-St. Marys 57 Mormon Trail 12

Lamoni 54 Melcher-Dallas 0

Murray 60 Seymour 6

Southeast Warren 76 Grand View Christian 20 

8-Man District 4 

Lone Tree (2-2, 1-2) at Moravia (0-5, 0-4) SATURDAY

Meskwaki Settlement School 74 Twin Cedars 12

English Valleys 32 Winfield-Mount Union 12

Montezuma 55 WACO, Wayland 20

Class A District 10  

Logan-Magnolia 53 West Monona 0

IKM-Manning 35 Westwood 14

Ridge View 19 Woodbury Central 18

Class A District 9 

Southwest Valley 51 Sidney 14 

St. Albert 47 Tri-Center 26

Riverside 35 Davis County 14 (ND)

Class A District 8  

Earlham 21 Nodaway Valley 14

Ogden 20 Wayne 0

Madrid 47 Perry 0 (ND)

Class 1A District 9 

OABCIG 49 Underwood 22

Treynor 70 MVAOCOU 0

East Sac County 26 Missouri Valley 0

Class 1A District 8  

Panorama 26 ACGC 0

Van Meter 35 Kuemper Catholic 18

Woodward-Granger 53 West Central Valley 7

Class 1A District 7 

Central Decatur 26 Colfax-Mingo 7

Mount Ayr 26 Interstate 35, Truro 6

Pella Christian 34 Pleasantville 27

Class 3A District 9  

Glenwood 28 Carroll 21

Harlan 35 Creston/Orient-Macksburg 7

Class 3A District 1 

Boyden-Hull/Rock Valley 22 Spencer 7

Sergeant Bluff-Luton 48 Bishop Heelan Catholic 21

Storm Lake 27 LeMars 6

Class 4A   

Abraham Lincoln 56 Thomas Jefferson 13

Sioux City East 20 Fort Dodge 6

Missouri 8-Man  

East Atchison 34 Mound City 6

King City 52 Rock Port 32

North-West Nodaway 54 DeKalb 8

Southwest Livingston 60 Platte Valley 6

South Holt/Nodaway-Holt 56 Stewartsville/Osborn 6

North Andrew 36 Stanberry 6

Worth County 56 Orrick 40

Aibany 52 Schuyler County 14

Pattonsburg 86 Rich Hill 56

Bishop LeBlond 60 Kansas City East Christian 44

Midland Empire Conference 

Odessa 28 Maryville 14 (NC)

Savannah 69 Cameron 14

Lafayette 33 Chillicothe 7

Class 3 District 8 

Richmond 44 Carrollton 6

Kansas City East 30 Central 22

Nebraska Class B District 3

Norris 29 Plattsmouth 26 

Waverly 38 Beatrice 7 

Nebraska Class C1 District 1 

Fairbury 34 Nebraska City 29

Auburn 28 Milford 13

Lincoln Christian 42 Falls City 21

Nebraska Class C1 District 2 

Ashland-Greenwood 51 Malcolm 14

Raymond Central 3 Platteview 0

Nebraska Class C2 District 1 

Lincoln Lutheran 44 Syracuse 0

Centennial 27 Bishop Neumann 14

Yutan 28 Wilber-Clatonia 14

Nebraska Class D1 District 1 

Weeping Water 60 Elmwood-Murdock 26

Conestoga 76 Cedar Bluffs 42

Humphrey/Lindsay Holy Family 44 Omaha Brownell Talbot 8

Class D1 District 2 

Lourdes Central Catholic 54 Freeman 14

Falls City Sacred Heart (4-1) at Humboldt-TRS (0-4, 0-1) ND

Guardian Angels Central Catholic 48 Palmyra 32

Class D2 District 1 

Johnson-Brock 64 Omaha Christian Academy 20

Mead 26 Diller-Odell 8

Class D6 District 1 

Sterling 70 Dorchester 8 (ND)

Metro Conference

Elkhorn South 59 Bellevue East 6

Creighton Prep 24 North Platte 7 

Gretna 31 Skutt Catholic 28

Omaha Westside 44 Millard North 14

Millard South 42 Lincoln Pius X 0

Lincoln East 26 Millard West 25

Lincoln Southeast 31 Papillion-LaVista 12

Grand Island 27 Papillion-LaVista South 26

Friday, September 25th

KMALAND HIGH SCHOOL FOOTBALL SCOREBOARD – WEEK 5

Class 2A District 9  

Clarinda 45 Shenandoah 10

Greene County 55 Red Oak 14

Atlantic 38 Des Moines Christian 0

8-Man District 7 

East Mills 47 Bedford 12

East Union 18 Griswold 12

CAM 54 Lenox 38

8-Man District 8 

Ar-We-Va 50 Boyer Valley 38

Audubon 80 Glidden-Ralston 7

West Harrison 56 Exira/Elk Horn-Kimballton 42

Coon Rapids-Bayard 55 Woodbine 12

8-Man District 6

Martensdale-St. Marys 77 Grand View Christian 14

Southeast Warren 56 Melcher-Dallas 14

Murray 64 Mormon Trail 14

Lamoni 66 Seymour 6

8-Man District 4

Lone Tree 52 GMG, Garwin 14 (ND)

English Valleys 70 Twin Cedars 40

Montezuma 71 Moravia 7

New London 38 Winfield-Mount Union 0

WACO 32 Tri-County 0

Class A District 10 

Logan-Magnolia 26 Woodbury Central 21

IKM-Manning 20 Ridge View 14

West Monona 36 Westwood 22

Class A District 9 

Riverside 49 Sidney 6

Southwest Valley 19 Tri-Center 14

Class A District 8 

Nodaway Valley 47 Wayne 0

ADM 63 Earlham 22 (ND)

Class 1A District 9 

Underwood 50 East Sac County 7

Treynor 46 Missouri Valley 6

OABCIG 63 MVAOCOU 14

Class 1A District 8 

Woodward-Granger 36 Kuemper Catholic 17

Van Meter 46 ACGC 12

Panorama 46 West Central Valley 0

Class 1A District 7 

Interstate 35, Truro 6 Central Decatur 0 — OT

Pleasantville 46 Colfax-Mingo 6

Mount Ayr 28 Pella Christian 7

Class 3A District 9  

Lewis Central 42 Glenwood 14

Harlan 28 Carroll 14

Denison-Schleswig 7 Creston/Orient-Macksburg 0

Class 3A District 1 

Spencer 38 Bishop Heelan Catholic 21

Boyden-Hull/Rock Valley 38 LeMars 13

Sergeant Bluff-Luton 63 Storm Lake 21

Class 4A  

Abraham Lincoln 43 Sioux City North 6

Indianola 49 Sioux City West 6

Missouri 8-Man 

East Atchison 52 Rock Port 6

Mound City 60 North-West Nodaway 14

South Holt/Nodaway-Holt 49 DeKalb 0

Albany 56 Platte Valley 8

North Andrew 44 North Shelby 20

Stanberry 64 Pattonsburg 30

King City 50 Worth County 44

Archie 62 Bishop LeBlond 6

Orrick 38 Santa Fe 6

Southwest Livingston 60 Stewartsville 8

Midland Empire Conference

Maryville 27 Cameron 7

St. Pius X 42 Chillicothe 27

Savannah 11 Central 0 (NC)

Class 3 District 8 

Richmond 54 Lafayette County 34

Central St. Michael the Archangel 

Nebraska Class B District 3

Plattsmouth 38 Crete 8

Norris 35 Beatrice 7

Waverly 42 Mount Michael Benedictine 0 (ND)

Nebraska Class C1 District 1 

Milford 22 Nebraska City 20

Auburn 28 Lincoln Christian 10

Falls City 55 Fairbury 0

Nebraska Class C1 District 2 

Ashland-Greenwood 21 Raymond Central 6

Malcolm 40 Louisville 7

Wahoo 46 Platteview 6

Nebraska Class C2 District 1 

Centennial 33 Syracuse 15

Yutan 40 Lincoln Lutheran 10

Nebraska Class D1 District 1 

Elmwood-Murdock 35 Omaha Brownell Talbot 18

Weeping Water 60 Cedar Bluffs 14

Class D1 District 2 

Lourdes Central Catholic 40 Conestoga 8 (ND)

Freeman 30 Palmyra 22

Class D2 District 1 

Falls City Sacred Heart 46 Johnson-Brock 6

Mead 66 Omaha Christian Academy 0

Southern 42 Diller-Odell 38 (ND)

Class D6 District 1 

Sterling 63 Deshler 18

Pawnee City 39 Meridian 16

Parkview Christian 59 Lewiston 13

Metro Conference

Creighton Prep 29 Millard West 26

Papillion-LaVista South 40 Lincoln Southwest 24

Elkhorn South 41 Papillion-LaVista 17

Gretna 41 Bellevue East 18

Bellevue West 49 Kearney 14

Omaha Westside 42 Grand Island 0

Friday, September 18th

Class 2A District 7  

Shenandoah 41 Red Oak 7

Atlantic 7 Clarinda 0

Greene County 22 Nodaway Valley 19 (ND)

8-Man District 7 

Lenox 46 Bedford 6

CAM, Anita 42 East Mills 24

Stanton-Essex 68 Griswold 20

8-Man District 8 

Glidden-Ralston 48 Ar-We-Va 34

Audubon 80 Boyer Valley 0

Coon Rapids-Bayard 44 West Harrison 8

Woodbine 50 Hartington-Newcastle 8 (ND)

8-Man District 6

Martensdale-St. Marys 67 Southeast Warren 34

Mormon Trail 26 Grand View Christian 25

Lamoni 32 Murray 30

Seymour Melcher-Dallas

8-Man District 4

Winfield-Mount Union 28 Iowa Valley 12

Montezuma 49 English Valleys 12

Tri-County 42 Twin Cedars 28

New London 54 Lone Tree 26

WACO, Wayland 44 Moravia 13

Class A District 10 

West Monona 20 IKM-Manning 7

Oakland-Craig 38 Logan-Magnolia 0 (ND)

Woodbury Central 27 Okoboji 0

Class A District 9 

AHSTW 48 Sidney 22

Riverside 27 Tri-Center 22

St. Albert 31 Southwest Valley 7

Class 1A District 9 

Underwood 42 Treynor 0

Missouri Valley 36 MVAOCOU 8

OABCIG 55 East Sac County 7

Class 1A District 8 

ACGC 35 Kuemper Catholic 0

Panorama 10 Woodward-Granger 0

Van Meter 48 West Central Valley 6

Class 1A District 7 

Mount Ayr 57 Colfax-Mingo 8

Pleasantville 48 Central Decatur 6

Pella Christian 21 Interstate 35, Truro 18

Class 3A District 9  

Harlan 35 Denison-Schleswig 0

Glenwood 21 Creston/Orient-Macksburg 14

Lewis Central 35 Carroll 13

Class 3A District 1 

Boyden-Hull/Rock Valley 45 Bishop Heelan Catholic 20

Sergeant Bluff-Luton 35 LeMars 12

Spencer 42 Storm Lake 18

Class 4A 

Ankeny 68 Thomas Jefferson 0

Sioux City East 34 Sioux City North 0

Missouri 8-Man 

Rock Port 50 North-West Nodaway 28

Mound City 40 Southwest Livingston 36

South Holt/Nodaway-Holt 52 Platte Valley 6

Worth County 56 Albany 54

North Andrew 60 Stewartsville 18

Bishop LeBlond 62 Keytesville 32

Midland Empire Conference

St. Pius X 26 Maryville 14

Cameron 48 Chillicothe 21

Savannah 23 Lafayette 21

Benton 20 Central 14 (NC)

KMAland Nebraska 11-Man 

Platteview 38 Nebraska City 30

Plattsmouth 35 Mount Michael Benedictine 7

Ashland-Greenwood 28 Wayne 20 — OT

Falls City 46 Louisville 6

Syracuse 21 Superior 20 — OT

Auburn 49 Douglas County West 14

Class D1 District 1

Elmwood-Murdock 66 East Butler 26 (ND)

Weeping Water 48 Conestoga 8

Omaha Brownell-Talbot 60 Cedar Bluffs 0

Class D1 District 2 

Thayer Central 52 Johnson County Central 26 (ND)

Lourdes Central Catholic 56 Palmyra 18

Freeman 53 Humboldt-TRS 8

Class D2 District 1 

Falls City Sacred Heart Mead

Diller-Odell 64 Omaha Christian Academy 12

Doniphan West 44 Johnson-Brock 22 (ND)

Nebraska Area District 11-Man

Beatrice 47 Elkhorn North 21

Norris 28 Roncalli Catholic 17

Northwest 21 Waverly 20

Fillmore Central 32 Fairbury 14

Lincoln Christian 19 Columbus Lakeview 14

Wahoo 38 Milford 0

Malcolm 30 Centennial 7

Raymond Central 20 Fort Calhoun 6

Bishop Neumann 42 Tekamah-Herman 6

Sutton 42 Lincoln Lutheran 31

Yutan 54 South Sioux City 14

Nebraska Area District 6-Man

Spalding Academy 53 Deshler 6

Heartland Lutheran 86 Lewiston 56

Meridian 56 St. Edward 25

Parkview Christian 38 Pawnee City 26

Metro Conference

Bellevue West 49 Millard South 24

Lincoln Southeast 24 Creighton Prep 21

Papillion-LaVista 36 Norfolk 7

Omaha Westside 49 Papillion-LaVista South 23

Elkhorn South 44 Lincoln Southwest 0

Gretna 35 Lincoln Pius X 3

Thursday, September 17th

KMALAND FOOTBALL SCOREBOARD 

Abraham Lincoln 44 Sioux City West 7

Millard North 46 Lincoln East 41

Friday, September 11th

KMALAND HIGH SCHOOL FOOTBALL SCOREBOARD – WEEK 3

Class 2A District 7  

Alta-Aurelia 13 Shenandoah 7

Clarinda 49 Red Oak 6

Atlantic 31 Greene County 18

8-Man District 7 

CAM, Anita 72 East Union 0

Fremont-Mills 50 East Mills 25

Lenox 62 Griswold 14

Stanton-Essex 28 Bedford 22

8-Man District 8 

Audubon 57 West Harrison 9

Coon Rapids-Bayard 63 Boyer Valley 26

Glidden-Ralston 57 Exira/Elk Horn-Kimballton 34

Woodbine 76 Ar-We-Va 46

8-Man District 6

Murray 60 Grand View Christian 0

Lamoni 28 Mormon Trail 12

Martensdale-St. Marys 74 Melcher-Dallas 31

Southeast Warren 62 Seymour 0

8-Man District 4

Baxter 36 Moravia 21 (ND)

Winfield-Mount Union 62 Twin Cedars 6

English Valleys 58 Tri-County 0

Lone Tree 42 WACO, Wayland 6

Montezuma 56 New London 20

Class A District 10 

Logan-Magnolia 38 Westwood, Sloan 14

Ridge View 30 West Monona 6

Woodbury Central 14 IKM-Manning 0

Class A District 9 

Southwest Valley 28 AHSTW 14

St. Albert 21 Riverside 14

Tri-Center 49 Sidney 14

Class A District 8 

Madrid 21 Nodaway Valley 19

Earlham 56 Ogden 18

Class 1A District 9 

Underwood 51 MVAOCOU 6

OABICG 54 Missouri Valley 0

Treynor 9 East Sac County 7

Class 1A District 8 

Kuemper Catholic 47 West Central Valley 0

Van Meter 30 Panorama 0

Woodward-Granger 27 ACGC 14

Class 1A District 7 

Pleasantville 13 Mount Ayr 7

Pella Christian 42 Central Decatur 6

Interstate 35 50 Colfax-Mingo 0

Class 3A District 9 

Harlan 22 Glenwood 13

Lewis Central 34 Creston/Orient-Macksburg 7

Carroll 42 Denison-Schleswig 7

Class 3A District 1 

Sergeant Bluff-Luton 42 Boyden-Hull/Rock Valley 35

Spencer 28 LeMars 0

Storm Lake 34 Bishop Heelan Catholic 24

Class 4A 

Urbandale 36 Abraham Lincoln 0

Sioux City North 55 Thomas Jefferson 7

Sioux City East 65 Sioux City West 14

Missouri 8-Man 

Rock Port 72 Stewartsville 26

North-West Nodaway 38 Platte Valley 26

Mound City 40 Albany 18

Worth County 60 Schuyler County 0

Southwest Livingston 70 DeKalb 22

Stanberry 44 King City 20

North Andrew 74 Pattonsburg 38

Doniphan West 68 Bishop LeBlond 32

Midland Empire Conference

Maryville 62 Chillicothe 7

Lafayette 13 Benton 6

St. Pius X 42 Cameron 22 

KMAland Nebraska 11-Man 

Nebraska City 51 Omaha Concordia 19

Plattsmouth 34 Elkhorn North 7

Ashland-Greenwood 22 Arlington 7

Syracuse 14 Louisville 12

Auburn 27 Platteview 0

Falls City 30 Malcolm 6

KMAland Nebraska 8-Man

Tri County 56 Elmwood-Murdock 16

Weeping Water 50 Johnson County Central 0

Palmyra 30 Conestoga 14

BDS 50 Falls City Sacred Heart 30

Lourdes Central Catholic 44 Johnson-Brock 14

Nebraska Area District 11-Man

Blair 48 Beatrice 20

Crete 27 Seward 21

Bennington 21 Norris 20

Sutton 40 Fairbury 0

Lincoln Christian 48 Fort Calhoun 7

Milford 28 Fillmore Central 12

Raymond Central Schuyler

Wahoo 25 Boys Town 0

Bishop Neumann 34 Doniphan-Trumbull 18

Grand Island Central Catholic 42 Centennial 12

Archbishop Bergan 46 Lincoln Lutheran 20

Superior Wilber-Clatonia

Yutan 42 Ponca 0

Nebraska Area District 8-Man

Nebraska Lutheran Cedar Bluffs

Omaha Brownell-Talbot 70 Omaha Christian Academy 6

Freeman 36 Southern 28

Thayer Central 54 Humboldt-TRS 30

Diller-Odell 24 Lawrence-Nelson 6

Osceola 71 Mead 0

Nebraska Area District 6-Man

Franklin 77 Deshler 0

Dorchester 62 Lewiston 20

Wilcox-Hildreth 36 Meridian 0

McCool Junction 58 Pawnee City 12

Metro Conference

Gretna 45 Papillion-La Vista South 22

Millard South 31 Millard West 12

Omaha Westside 42 Papillion-La Vista 11

Thursday, September 10th

KMALAND FOOTBALL SCOREBOARD 

Elkhorn 13 Waverly 7

Friday, September 4th

KMALAND HIGH SCHOOL FOOTBALL SCHEDULE – WEEK 2

Triangle

Shenandoah 28 Sidney 20

Panorama 41 Clarinda 31

Southwest Valley 46 Red Oak 7

8-Man District 7 

CAM 48 Bedford 8

East Mills 36 Stanton-Essex 12

Lenox 80 East Union 6

Fremont-Mills 74 Griswold 16

8-Man District 8 

Audubon 49 Ar-We-Va 6

Woodbine 50 Boyer Valley 28

Coon Rapids-Bayard 66 Exira/Elk Horn-Kimballton 19

West Harrison 56 Glidden-Ralston 44

8-Man District 6

Lamoni 62 Grand View Christian 0

Martensdale-St. Marys 68 Seymour 0

Murray 72 Melcher-Dallas 30

Southeast Warren 62 Mormon Trail 14

8-Man District 4

English Valleys at Moravia

New London 50 WACO, Wayland 10

Colo-Nesco 49 Tri County 8 (ND)

KMAland 11-Man 

Glenwood 37 Treynor 0

Logan-Magnolia 28 St. Albert 7

Lewis Central 49 Sergeant Bluff-Luton 28

Atlantic 21 Kuemper Catholic 10

Harlan 21 Pella 18

Winterset 41 Creston/Orient-Macksburg 14

Spencer 35 Denison-Schleswig 7

Underwood 41 Tri-Center 8

AHSTW 39 Missouri Valley 6

Riverside 36 West Monona 2

Southeast Valley 32 IKM-Manning 22

Mount Ayr 41 Nodaway Valley 13

Cardinal 35 Wayne 8

ACGC 43 Central Decatur 7 

Abraham Lincoln 20 Des Moines North 14

Fort Dodge 36 Sioux City East 20

Bishop Heelan Catholic 49 Sioux City North 12

Area District 11-Man

Van Meter 40 Earlham 0

South Hamilton 45 Madrid 6

Woodward-Granger 42 Ogden 14

Ridge View 27 Cherokee 7

Westwood 41 Akron-Westfield 20

Unity Christian 27 Woodbury Central 13

North Mahaska 48 Colfax-Mingo 12

Interstate 35, Truro 37 Clarke 0

PCM 42 Pella Christian 7

Pleasantville 56 Lynnville-Sully 29

West Central Valley 26 Eagle Grove 24

Sioux Central 16 East Sac County 6

MMCRU 20 MVAOCOU 16

OABCIG 27 Spirit Lake 21

Des Moines Christian 36 Chariton 0

South Central Calhoun 34 Greene County 7

West Lyon 28 Boyden-Hull/Rock Valley 0

Humboldt 28 Storm Lake 7

Webster City 55 Carroll 0

Missouri 8-Man

East Atchison 62 North-West Nodaway 12

Platte Valley 40 Rock Port 36

Mound City 52 Stewartsville 0

Southwest Livingston 76 South Holt/Nodaway-Holt 38

King City 50 DeKalb 14

North Andrew 60 Bishop LeBlond 20

Stanberry 38 Albany 34

Worth County 54 Doniphan West 42

Midland Empire Conference

Maryville 42 Harrisonville 40

Pleasant Hill 42 Benton 6

Cameron 42 Southeast 0

Kirksville 27 Chillicothe 21

Lafayette 28 Atchison KS 7

St. Pius X 21 St. Michael the Archangel 13

KMAland Nebraska 11-Man 

Louisville 33 Nebraska City 22

Plattsmouth 29 Ralston 20

Auburn 35 Fort Calhoun 7

Ashland-Greenwood 42 Milford 14

Raymond Central 21 Falls City 14

Fillmore Central 27 Syracuse 7

KMAland Nebraska 8-Man

Clarkson/Leigh 53 Elmwood-Murdock 8

Tri County 52 Weeping Water 20

Southern 44 Johnson County Central 22

Falls City Sacred Heart 68 Nebraska Lutheran 6

Guardian Angels Central Catholic 28 Lourdes Central Catholic 12

Omaha Brownell Talbot 58 Palmyra 42

BDS 70 Johnson-Brock 22

KMAland Nebraska 6-Man

Sterling 54 Elba 12

Nebraska Area District 11-Man

Beatrice 57 Lexington 0

Norris 35 Elkhorn North 6

Waverly 17 Skutt Catholic 7

Superior 20 Fairbury 0

Lincoln Christian 28 Lincoln Lutheran 14

Yutan 42 Malcolm 13

Platteview 21 Boys Town 14

Adams Central 24 Wahoo 7

Aquinas Catholic 27 Centennial 0

Bishop Neumann 35 Norfolk Catholic 26

Wilber-Clatonia 13 Sutton 12

Nebraska Area District 8-Man

Winside 56 Cedar Bluffs 20

Freeman 52 Conestoga 14

Diller-Odell 36 Humboldt-TRS 18

Allen 32 Mead 22

High Plains 51 Omaha Christian Academy 13

Nebraska Area District 6-Man

Red Cloud 56 Lewiston 0

Dorchester 48 Pawnee City 37

Metro Conference

Bellevue West 55 Bellevue East 0

Creighton Prep 21 Papillion-La Vista 16

Millard South 17 Elkhorn South 14

Millard West 21 Millard North 14

Thursday, September 3rd

KMALAND FOOTBALL SCOREBOARD

South Sioux City 20 Sioux City West 7

Elkhorn 48 Roncalli Catholic 27 

Lincoln East 37 Papillion-La Vista South 32

Friday, August 28th

KMALAND HIGH SCHOOL FOOTBALL SCHEDULE – WEEK 1

Triangle 

Shenandoah 24 AHSTW 22

Treynor 28 Clarinda 13 (Saturday)

Riverside 45 Red Oak 0

8-Man District 7

Fremont-Mills 53 Bedford 0

CAM 60 Griswold 8

Lenox 34 East Mills 29

Stanton-Essex 68 East Union 20

8-Man District 8

Coon Rapids-Bayard 42 Ar-We-Va 36

Audubon 55 Exira/Elk Horn-Kimballton 0

Boyer Valley 68 Glidden-Ralston 32

Woodbine 64 West Harrison 20

8-Man District 6

Martensdale-St. Marys 64 Lamoni 46

Grand View Christian 39 Seymour 12

Mormon Trail 59 Melcher-Dallas 34

Southeast Warren 53 Murray 20

8-Man District 4

New London 32 Moravia 13

Lone Tree at English Valleys

Winfield-Mount Union 44 Tri-County 8

WACO, Wayland 33 HLV, Victor 32 (ND)

KMAland 11-Man

Glenwood 57 Thomas Jefferson 7

Lewis Central 28 St. Albert 3

Underwood 39 Atlantic 0

Harlan 40 Grinnell 28

Creston/Orient-Macksburg 7 Boone 0

Abraham Lincoln 28 Denison-Schleswig 21 — OT

South Central Calhoun 14 Kuemper Catholic 0

West Monona 34 Sidney 22

Tri-Center 42 IKM-Manning 7

Logan-Magnolia 39 Missouri Valley 0

Southwest Valley 14 Cardinal 7

Nodaway Valley 48 West Central Valley 0

Mount Ayr 36 Albia 7

Central Decatur 42 Wayne 6

Sioux City East 48 Bishop Heelan Catholic 41 — 3 OT

Sioux Center 13 LeMars 0

Sergeant Bluff-Luton 49 Sioux City West 0

Sioux City North 55 South Sioux City 48

Area District 11-Man

Earlham 31 ACGC 28

Woodward-Granger 49 Madrid 6

Ogden 49 Manson-NW Webster 26

OABCIG at Ridge View

Westwood 42 MVAOCOU 20 

Woodbury Central 21 Lawton-Bronson 8

Colfax-Mingo at Lynnville-Sully

Interstate 35, Truro at Chariton

Des Moines Christian 29 Pella Christian 24

Pleasantville at Eddyville-Blakesburg-Fremont

Grundy Center 20 Panorama 14

Van Meter 33 Winterset 14

Pocahontas Area 27 East Sac County 7

Greene County 49 Perry 0

Boyden-Hull/Rock Valley 20 Western Christian 10

Webster City 21 Spencer 7

West Lyon 53 Storm Lake 12

Carroll 7 Bondurant-Farrar 0

Missouri 8-Man 

Southwest Livingston 54 East Atchison 30 (Sunday)

Rock Port 46 DeKalb 0

Mound City 50 Platte Valley 0

South Holt/Nodaway-Holt 78 Worth County 22

Stewartsville 34 North-West Nodaway 30

North Andrew 50 King City 26

Stanberry 58 Appleton City 18

Pattonsburg 80 Bishop LeBlond 40

Midland Empire Conference

Blair Oaks 51 Maryville 8

Lincoln College Prep 42 Benton 0

Cameron 63 Northeast KC 0

Marshall 21 Chillicothe 7

Harrisonville 28 Lafayette 26

Excelsior Springs 33 Savannah 21

St. Pius X 47 Pembroke Hill 24

KMAland Nebraska 11-Man

Ashland-Greenwood 21 Auburn 20

Nebraska City 36 Schuyler 6

Plattsmouth 20 Blair 7 (Saturday)

Falls City 28 Platteview 18

Louisville 28 Douglas County West 13

Lincoln Christian 38 Syracuse 0

KMAland Nebraska 8-Man

Elmwood-Murdock 43 Mead 6

Weeping Water 40 Freeman 8

Tri County 44 Johnson County Central 0

Falls City Sacred Heart 56 Lourdes Central Catholic 30

Omaha Christian Academy Palmyra

Johnson-Brock 68 Nebraska Lutheran 12

KMAland Nebraska 6-Man

Sterling 65 Hampton 6

Nebraska Area District 11-Man

Ralston 38 Beatrice 27

York 35 Crete 6

Norris 28 Elkhorn 18

Waverly 49 Elkhorn North 0

Raymond Central 21 Fillmore Central 13

Wahoo 40 Columbus Scotus 0

Aquinas Catholic 27 Bishop Neumann 13

Centennial 14 Superior 6

Lincoln Lutheran 24 Omaha Concordia 14

Wilber-Clatonia 28 Hastings St. Cecilia 7

Archbishop Bergan 41 Yutan 13

Nebraska Area District 8-Man

Emerson-Hubbard 46 Cedar Bluffs 36

EMF 54 Conestoga 26

Stanton 67 Omaha Brownell Talbot 14

Southern 44 Humboldt-TRS 20

BDS 56 Diller-Odell 8

Nebraska Area District 6-Man

Dorchester 58 Meridian 26

Metro Conference

Millard South 33 Millard North 0

Papillion-LaVistas 40 Papillion-LaVista South 11

Gretna 30 Lincoln Southwest 7

Thursday, August 27th

KMALAND FOOTBALL SCOREBOARD

Elkhorn South 30 Millard West 28

Omaha Westside 42 Creighton Prep 0

Red Cloud 57 Deshler 30

Saturday, December 7th

NCAA REGIONAL FOOTBALL SCOREBOARD

Big 12 Conference Championship 

Oklahoma 30 Baylor 23 — OT

Big Ten Conference Championship 

Ohio State 34 Wisconsin 21

FCS Championship — Second Round 

Northern Iowa 13 South Dakota State 10

James Madison 66 Monmouth 21

Montana 73 Southeastern Louisiana 28

Weber State 26 Kennesaw State 20

North Dakota State 37 Nicholls State 13

Illinois State 24 Central Arkansas 14

Montana State 47 Albany (NY) 21

Sacramento State Austin Peay

Division II Playoffs — Quarterfinals 

Ferris State 25 Northwest Missouri State 3

Minnesota State 42 Texas A&M Commerce 21

West Florida 43 Lenoir-Rhyne 38

Slippery Rock 65 Notre Dame (OH) 59

Division III Playoffs — Quarterfinals 

Wisconsin-Whitewater 26 Mary Hardin-Baylor 7

Saint John’s (MN) 34 Wheaton (IL) 33

North Central (IL) 31 Delaware Valley 14

Muhlenberg 24 Salisbury 8

NAIA Playoffs — Semifinals 

Morningside 21 Grand View 16

Marian (Ind.) 28 Lindsey Wilson 24

Saturday, November 30th

NCAA REGIONAL FOOTBALL SCOREBOARD

Big Ten Conference 

Northwestern 29 Illinois 10

Ohio State 56 Michigan 27

Indiana 44 Purdue 41 — 3 OT

Michigan State 19 Maryland 16

Wisconsin 38 Minnesota 17

Penn State 27 Rutgers 6

Big 12 Conference 

Baylor 61 Kansas 6

Kansas State 27 Iowa State 17

Oklahoma 34 Oklahoma State 16

Southeastern Conference 

Georgia 52 Georgia Tech 7

Kentucky 45 Louisville 13

Clemson 38 South Carolina 3

Auburn 48 Alabama 45

Tennessee 28 Vanderbilt 10

LSU 50 Texas A&M 7

Florida 40 Florida State 17

FCS National Championship Scoreboard — First Round 

Northern Iowa 17 San Diego 3

Illinois State 24 Southeast Missouri State 6

Albany (NY) 42 Central Connecticut State 14

Monmouth 44 Holy Cross 27

Austin Peay 42 Furman 6

Nicholls State 24 North Dakota 6

Southeastern Louisiana 45 Villanova 44

Kennesaw State 28 Wofford 21

Division II Playoffs — Second Round 

Northwest Missouri State 63 Lindenwood 7

Ferris State 37 Central Missouri 10

Minnesota State 35 Colorado State-Pueblo 7

Texas A&M-Commerce 23 Colorado School of Mines 3

Slippery Rock 51 Shepherd 30

Notre Dame (OH) 20 Kutztown 17

West Florida 38 Valdosta State 35

Lenoir-Rhyne 49 Carson-Newman 21

Division III Playoffs — Second Round 

Wisconsin-Whitewater 41 Wartburg 28

Mary Hardin-Baylor 42 Huntingdon 6

Wheaton (IL) 49 Central (IA) 13

Saint John’s (MN) 55 Chapman 26

Salisbury 62 Union (NY) 41

Muhlenberg 42 Brockport 0

North Central (IL) 59 Mount Union 52

Delaware Valley 45 Wesley 10

NAIA Playoffs — Quarterfinals 

Morningside 51 Saint Xavier (IL) 0

Lindsey Wilson 35 Kansas Wesleyan 24

Marian (IN) 30 Cumberlands (KY) 0

Grand View 14 College of Idaho 6

Saturday, November 23rd

MISSOURI STATE FOOTBALL PLAYOFFS

Class 8-Man State Semifinals

Mound City 52 Drexel 6

Southwest Livingston 74 Pattonsburg 68

Class 1 State Quarterfinals

Valle Catholic 15 Thayer 14

Mid-Buchanan 35 South Harrison 8

Marceline 20 South Callaway 7

Lincoln 36 Windsor 6

Class 2 State Quarterfinals

Lathrop 38 Summit Christian Academy 6

Clark County 22 Hallsville 7

Ava 26 Lamar 14

Class 3 State Quarterfinals

Kennett 50 Roosevelt 14

Odessa 53 Savannah 31

Cassville 35 Blair Oaks 28

Trinity Catholic 26 Lutheran St. Charles 0

Class 4 State Quarterfinals

Ladue Horton Watkins 47 Liberty (Wentzville) 0

Class 5 State Quarterfinals

Staley 30 Raytown 14

Class 6 State Semifinals

DeSmet 37 Raymore-Peculiar 0

Joplin 41 Ft. Zumwalt West 20

NCAA REGIONAL COLLEGE FOOTBALL SCOREBOARD 

Big Ten Conference 

Iowa 19 Illinois 10

Nebraska 54 Maryland 7

Minnesota 38 Northwestern 22

Ohio State 28 Penn State 17

Michigan State 27 Rutgers 0

Michigan 39 Indiana 14

Wisconsin 45 Purdue 24

Big 12 Conference 

Iowa State 41 Kansas 31

Kansas State 30 Texas Tech 27

Oklahoma State 20 West Virginia 13

Baylor 24 Texas 10

Oklahoma 28 TCU 24

Southeastern Conference  

Tennessee 24 Missouri 20

Alabama 66 Western Carolina 3

Auburn 52 Samford 0

Georgia 19 Texas A&M 13

Kentucky 50 UT Martin 7

Vanderbilt 38 East Tennessee State 0

LSU 56 Arkansas 20

Mississippi State 45 Abilene Christian 7

Missouri Valley Conference  

Northern Iowa 38 Western Illinois 7

Youngstown State 21 Illinois State 3

North Dakota State 21 Southern Illinois 7

South Dakota 24 South Dakota State 21

Indiana State 51 Missouri State 24

Pioneer League 

Drake 31 Davidson 28

San Diego 47 Jacksonville 28

Dayton 51 Butler 38

Stetson 31 Morehead State 16

Marist 26 Valparaiso 14

NCAA Division II Playoffs — First Round

Northwest Missouri State 7 Harding 6

Lindenwood 41 Ouachita Baptist 38

Central Missouri 37 UIndy 27

Colorado State-Pueblo 17 Augustana 0

Texas A&M-Commerce 23 Tarleton State 16

Colorado School of Mines 24 Sioux Falls 21

West Florida 38 Wingate 17

Lenoir-Rhyne 36 Miles 7

Carson-Newman 17 Bowie State 9

Shepherd 31 Indiana (PA) 27

Kutztown 33 Tiffin 31

Notre Dame (OH) 31 West Chester 24

NCAA Division III Playoffs — First Round

Mary Hardin-Baylor 43 Redlands 14

Huntingdon 27 Berry 24

Wisconsin-Whitewater 35 Monmouth (IL) 10

Wartburg 41 Hope 3

Wheaton (IL) 51 Martin LUther 7

Central (IA) 38 Wisconsin-Oshkosh 37 — OT

Chapman 68 Linfield 65 — 3 OT

Saint John’s (MN) 51 Aurora 47

Salisbury 83 SUNY Maritime 0

Union (NY) 24 CWRU 21

Muhlenberg 38 MIT 0

Brockport 33 Western New England 28

Mount Union 65 Hanover 14

North Central (IL) 51 Wabash 15

Wesley 58 Framingham St. 21

Delaware Valley 30 Bridgewater (VA) 22

NAIA Football Playoffs — First Round 

Morningside 51 Dickinson State 20

Kansas Wesleyan 42 Baker 7

Lindsey Wilson 30 Saint Francis 26

Saint Xavier 25 Northwestern 20

Concordia 31 Grand View 30

Marian 17 Reinhardt (GA) 7

College of Idaho 70 OUAZ 23

Cumberlands 28 Keiser 24

National Sports Scoreboard: Friday, November 22nd

(KMAland) -- Scores from Friday's college football and basketball, NBA and NHL.

NCAA FOOTBALL SCOREBOARD 

Wyoming 17 Colorado State 7

NCAA MEN’S BASKETBALL TOP 25 SCOREBOARD 

(1) Duke 81 Georgetown 73

(6) Maryland 86 George Mason 63

(9) Kentucky 82 Mount St. Mary’s 62

(10) Ohio State 85 Fort Wayne 46

(11) Oregon 78 Houston 66

(22) Texas 62 California 45

(24) Baylor 77 Coastal Carolina 65

(25) Washington 73 Montana 56

(17) Villanova 83 Mississippi State 76

(15) Utah State 80 LSU 78

(18) Xavier 75 UConn 74 — 2 OT

NCAA WOMEN’S BASKETBALL TOP 25 SCOREBOARD 

(11) UCLA 92 Northern Colorado 58

(16) Miami 68 North Carolina A&T 67

(18) Indiana 73 Florida 49

(19) DePaul 109 Arkansas State 64

(23) Gonzaga 84 Eastern Washington 44

NBA SCOREBOARD 

Detroit 128 Atlanta 103

Washington 125 Charlotte 118

Brooklyn 116 Sacramento 97

Miami 116 Chicago 108

LA Lakers 130 Oklahoma City 127

Philadelphia 115 San Antonio 104

Dallas 143 Cleveland 101

Utah 113 Golden State 109

Denver 96 Boston 92

LA Clippers 122 Houston 119

NHL SCOREBOARD 

Pittsburgh 4 New Jersey 1

Ottawa 4 NY Rangers 1

Friday, November 22nd

IOWA STATE FOOTBALL CHAMPIONSHIPS

Class 1A: West Lyon 50 Van Meter 14

Class 2A: OABCIG 37 Waukon 12

Class 4A: Dowling Catholic 21 WDM Valley 16

MISSOURI STATE FOOTBALL PLAYOFFS

Class 2 State Quarterfinals

Lutheran North 57 Scott City 8

Class 4 State Quarterfinals

St. Mary’s (St. Louis) 28 Farmington 17

Platte County 38 Grain Valley 21

Webb City 62 Camdenton 34

Class 5 State Quarterfinals

Jackson 29 Eureka 14

Ft. Zumwalt North 24 Chaminade College Prep 21

Carthage 64 Glendale 34

NEBRASKA STATE FOOTBALL CHAMPIONSHIPS

Class 6-Man: Harvard 50 McCool Junction 33

Thursday, November 21st

IOWA STATE FOOTBALL CHAMPIONSHIPS

Class 8-Man: Don Bosco 35 Audubon 19

Class A: West Hancock 21 Grundy Center 17

Class 3A: Epworth, Western Dubuque 37 Solon 17

Saturday, November 16th

NCAA REGIONAL FOOTBALL SCOREBOARD

Big Ten Conference 

Wisconsin 37 Nebraska 21

Iowa 23 Minnesota 19

Michigan 44 Michigan State 10

Northwestern 45 Massachusetts 6

Penn State 34 Indiana 27

Ohio State 56 Rutgers 21

Big 12 Conference 

Iowa State 23 Texas 21

Oklahoma State 21 Kansas 13

West Virginia 24 Kansas State 20

TCU 33 Texas Tech 31

Oklahoma 34 Baylor 31

Southeastern Conference 

Florida 23 Missouri 6

Alabama 38 Mississippi State 7

Georgia 21 Auburn 14

Kentucky 38 Vanderbilt 14

LSU 58 Ole Miss 37

Texas A&M 30 South Carolina 6

Missouri Valley Football Conference 

South Dakota State 38 Northern Iowa 7

Illinois State 17 Missouri State 12

Indiana State 24 Youngstown State 17

Southern Illinois 45 Western Illinois 21

North Dakota State 49 South Dakota 14

Pioneer Football League  

Dayton 46 Drake 29

Butler 24 Valparaiso 21

Davidson 42 Stetson 14

Jacksonville 52 Marist 45 — 2 OT

San Diego 52 Morehead State 20

MIAA 

Northwest Missouri State 45 Central Missouri 23

Missouri Western 71 Lincoln 8

Washburn 57 Nebraska Kearney 41

Pitt State 65 Missouri Southern 6

Fort Hays State 91 Northeastern State 7

Emporia State 34 Central Oklahoma 14

Great Plains Athletic Conference 

Jamestown 31 Briar Cliff 10

Morningside 37 Northwestern 27

Dakota Wesleyan 30 Hastings 7

Midland 31 Dordt 28

American Rivers Conference 

Dubuque 42 Nebraska Wesleyan 7

Simpson 16 Luther 10

Wartburg 48 Loras 7

Central 31 Coe 21

Midwest Conference 

Illinois College 35 Ripon College 21

Knox College 27 Beloit College 11

Cornell College 17 Macalester College 14

University of Chicago 35 Lake Forest College 21

Monmouth College 10 St. Norbert College 7

Heart of America Athletic Conference 

Baker 28 Evangel 21

Grand View 60 Clarke 6

Peru State 34 Graceland 3

MidAmerica Nazarene 19 Central Methodist 7

Culver-Stockton 17 William Penn 10

Benedictine 52 Missouri Valley 28

Friday, November 15th

IOWA STATE FOOTBALL PLAYOFFS

Class A Semifinals 

Grundy Center 23 Saint Ansgar 21

West Hancock 49 Woodbury Central 20

Class 4A Semifinals 

WDM Valley 35 Bettendorf 7

Dowling Catholic 42 Cedar Rapids, Kennedy 6

MISSOURI FOOTBALL PLAYOFFS 

Class 8-Man District Finals 

Mound City 48 East Atchison 26

Pattonsburg 74 Worth County 62

Drexel 65 Appleton City 6 

Southwest Livingston 56 North Shelby 38 

Class 2 District 8 Final 

Lathrop 28 Maryville 27 

Class 3A District 8 Final 

Savannah 49 Chillicothe 7 

NEBRASKA STATE FOOTBALL PLAYOFFS 

Class A State Semifinals 

Westside 31 Millard South 14 

Bellevue West 37 Millard West 30 

Class B State Semifinals 

Scottsbluff 63 Roncalli Catholic 56

Skutt Catholic 27 Waverly 10 

Class C1 State Semifinals 

Pierce 54 Adams Central 14 

Wahoo 21 Wayne 7 

Class C2 State Semifinals 

Sutton 38 BRLD 28 

Oakland-Craig 54 St. Paul 13 

Class 6-Man State Semifinals 

McCool Junction 40 Cody-Kilgore 28 

Harvard 50 Creek Valley 20

Thursday, November 14th

STATE FOOTBALL PLAYOFF SCOREBOARD

Class 8-Man Semifinals 

Don Bosco 50 Turkey Valley 6

Audubon 39 St. Mary’s, Remsen 28

Class 3A Semifinals 

Western Dubuque 48 Lewis Central 14

Solon 43 Sergeant Bluff-Luton 36



Sign Up For Newsletters